Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AİLESİ HAKKINDA KISA VE PRATİK GENEL BİLGİLER

ARI AİLESİ HAKKINDA KISA VE PRATİK GENEL BİLGİLER
24.03.2017 / 12:04
• Her arı ailesi bir ana, birkaç yüz erkek, binlerce işçi arıdan teşekkül eder.
• Nazik yapısına rağmen Herkül kuvveti ile arı, henüz tam anlamı ile bilinmeyen bir his kuvveti ile donatılmıştır.
(Büyüklük oranı dikkate alınarak yapılacak bir kuvvet mukayesesine göre arı, bir attan 30 defa daha kuvvetlidir.)
• Hem miyop hem presbit (hem uzak, hem yakını iyi gören) gözleri, 2 mm. veya birkaç metre mesafe içinde (ileri - geri, sağ -sol) her şeyi mükemmel şekilde görmesine imkân verir.
• Son derecede hassas olan koku alma hissi onu ziyaret edeceği çiçeklere doğru emniyetle yöneltir.
• Tabiat Bilgini Miller bu konuda şöyle diyor: “Arılar son derecede hassas bir koku alma duygusuna sahiptir. Bu duygu onların, bazen kilometrelerce uzaklıktan toprak, taş ve tahtalar arasındaki yiyecekleri hissetmesine imkân verir.
• Arının bir tabiat harikası olan dili, onun çiçekler üzerindeki, bal özünü emmesine, çekmesine imkân verecek şekilde, arzuya göre katlanarak, tekrar açılarak ve uzayarak şekil değiştirebilir.
• Kapalı bir kutu içinde uzaklara götürülmüş ve serbest bırakılmış bir arı, kendi yuvasına, doğru bir hat halinde yönelir.
• Arının vücudu kitin denilen bir madde ile kaplıdır. Kitin’in bir özelliği vardır: Asitlerden müteessir olmaz; alkol ve eter içinde erimez. Bu tabakanın üzerinde, arıya koruyucu organ ve fırça vazifesi gören değişik şekil ve büyüklükte sayısız tüyler vardır.
• Bir arada topluca yaşıyan ve aralarında pek sık bir iş bölümü bulunan Arı Küme’sine Arı Ailesi denir. Bir arı ailesi mevsimine, havaların gidişine ve nektar kaynaklarının mevcudiyetine göre sayısı değişmek üzere 10-100 bin adettir. Arı ailesindeki her fert veya kümenin kendisine düşen bir ödevi vardır. Ailesinden ayrılmış arılar yalnız başlarına yaşıyamazlar.
• Her arı ailesinin kendisine mahsus bir kokusu vardır. Dışarı çıkan her arı kendi kovanına girer. Diğer bir kovana girmek isteyen arıyı kapıdaki muhafız arılar kokusundan anlıyarak içeri almazlar, Mücadele eder ve onu öldürürler. Bazı ahvalde ve ender olarak kursağında bal ve bacaklarında çiçektozu ile yüklü gelen yabancı arıları kabul ederek memnuniyetle içeri alırlar.
• Bir arı ailesi içinde onbinlerce arı; düzenli ve huzurlu bir hayat yaşıyan bir aile ve çok medenî bir millet gibi, birbirini tanıyan, birbirine yardım eden, yol gösteren iyice anlaşmış ve kaynaşmış bir topluluktur.
• Arı ailesini meydana getiren fertlerin hepsi aynı yaradılış ve vasıfta değildirler. Modern arıcılıkta muvaffak olabilmek için, arı ailesini meydana getiren fertleri tanımak aile içindeki hususiyetlerini ve vazifelerini öğrenmek şarttır. Arılı bir kovanda görülen düzensizlikleri anlamak, bunları süratle ve kolaylıkla bertaraf edebilmek ancak, bu fertlerin vasıflarını iyice öğrenmekle mümkündür.
• Bir arı ailesinde; ANA arı, İŞÇİ arı ve ERKEK arı olmak üzere 3 çeşit arı vardır.
Arıcılık yapabilmek için birinci şart anayı tanımak, ana arı yetiştirmeyi bilmektir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR