Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ANA ARININ ZİFAF UÇUŞU (Döllenme)

ANA ARININ ZİFAF UÇUŞU (Döllenme)
27.03.2017 / 12:07
Ana arının döllenmesi hiçbir surette kovan içerisinde olmaz. Ana arı, havada ve uçarken bir erkek arı tarafından telkih edilir ve bir defaya mahsus olan bu döllenmenin tesiri ile senelerce yumurtlar.
Ana çiftleşmek için gökyüzüne fırlamadan evvel birkaç defa kovanından dışarıya çıkar ve kısa mesafede fasılalı uçuşlar yaparak barınağının yerini beller.
Bundan sonra, çiftleşme arzusunu yerine getirmek isteyen genç ve bakire ana, öğleye doğru, havanın güzel ve berrak olduğu bir saatte kovanından çıkar. Uçma tahtası üzerinde biraz durarak ayakları ile bir kedi gibi incecik antenlerini ve altın sırmalı vücudunu okşadıktan sonra, çevik bir hareketle kovana doğru döner ve yavaşça yerinden kalkarak, tereddütlü kavislerle ağır ve tedrici olarak yükselmeye baslar. Birkaç metre yükseldikten sonra, kovanının yerini şaşırmamak için çok büyük bir dikkat ve itina ile kendisine bir istikamet verir ve gökyüzünün uçsuz bucaksız maviliklerine ok gibi fırlar.
Bakire ananın, uçma tahtasından havalanışından itibaren bahçelerde, çayırlarda, çiçekler üzerinde kayıtsızca avare, avare dolaşan erkek arılar genç kraliçenin nefis kokusunu duyarlar. Birdenbire tembellikten, battallıktan irkilerek beklenmedik bir cevvaliyetle, uzaklarda uçan ana arının peşinden sıra sıra ve süratle uçmaya başlarlar. Uzun ve şiddetli bir uçuş neticesinde bütün adaleleri gerilen Erkek arılardan, yalnız bir tanesi, en kuvvetlisi anayı, gökyüzünün mavi boşluklarında yakalar ve onunla çiftleşir.
Gökyüzünde yapılan bu sihirli zifaf neticesinde, çok kan kaybeden erkek arı bitkin bir halde yere düşer ve ölür.
Böylece ilkah olan ana, hareketinden 15 - 45 dakika sonra gelir yorgun bir halde kovanın uçma tahtasına konar. Orada işçi arıların da yardımı ile içerde kalmış olan, erkek arının tenasül organını çıkarır ve kovana girer.
ANA ARININ YUMURTLAMASI:
Ana arı, zifaf uçuşundan döndükten 3-5 gün sonra yumurtlamaya başlar. İlkbaharda nektar ve polen kaynaklarının gür ve aile mevcudunun kalabalık olduğu zamanlarda bir ana arı; bir günde 3000 adet, yani kendi ağırlığının iki misli kadar yumurta bırakabilir. Yumurtaların ana arının vücudunda bu kadar büyük süratle gelişmesinin sebebi, onun işçi arılar tarafından büyük ihtimamla ve pek kuvvetli özel bir gıda ile beslenmesinden ve kovanda yumurtlamaktan başka hiçbir işle meşgul olmamasındandır.
Ana arı yumurtlayacağı zaman evvelâ başını petek hücresinin içine sokar ve böylece hücrenin boş ve temiz olduğuna kanaat getirdikten sonra, çevik bir hareketle vücudunun arka kısmını hücrenin içine sarkıtır. Bu vaziyette 7 - 8 saniye kadar kımıldamadan durur. Vücudunu tekrar dışarı çektiği zaman petek gözünün dibinde uzunca, beyaz bir yumurta görülür. Bundan sonra ana, derhal, başka bir yumurta bırakmak üzere yeni bir hücre arar ve aynı şekilde yumurtlamaya devam eder.
İşte ilkbaharda arı mevcudunun süratle artması ve iş mevsiminde 40-50 günlük ömürlerini tamamlayarak telef olan işçi arıların yeni nesillerle takviyesi bu suretle sağlanır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR