Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ANA ARIYI KOVAN DIŞINDA YUMURTLATMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

ANA ARIYI KOVAN DIŞINDA YUMURTLATMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
28.03.2017 / 11:50
Ana arının yumurtalarını yalnız kovan içinde peteklere bıraktığı bilinirse de, ana arıyı, bol yumurtlama mevsiminde sıcak bir odada, uzun tüylü bir halı üzerine bırakılırsa, halı üzerine yumurtalarını birer birer bırakarak yürüdüğü tarafımdan tesadüfen görülmüştür. Yumurtalara tırnağın sathı ile dokunulduğunda, tırnağa yapışmakta ve birinci gün petek gözünde kaldığı gibi dimdik tırnak üzerinde durmaktadır.
ANA ARININ YAŞI VE BUNUN FENNİ ARICILIKTA ÖNEMİ:
Ana arının tabii ömrü 4-5 yıl ise de, arıcının ondan faydalanacağı en verimli, yani çok ve tohumlu yumurta yaptığı devre 1-3’üncü yıllardır. Fenni arıcılar 3 yaşından daha yukarı anaları kovanlarında katiyen bulundurmazlar. Çünkü bol mahsul alabilmek için kuvvetli arı ailesine sahip olmak gereklidir. Ve bunun için de herşeyden evvel kovanda bol yumurtlayıcı genç bir ana bulundurmak şarttır.
Üç yaşını geçen ana fazla yorulmuş ve ihtiyarlamış olacağından, yumurta miktarı azalacağı gibi, çok zaman tohumsuz yumurta da meydana getirerek erkek arıların çoğalmasına ve böylece de ailenin çok zayıflayarak sönmesine sebep olurlar. Çünkü ayrı bir başlık altında anlatılacağı üzere, erkek arılar kovanda bal yapıcı unsurlar olmayıp, sadece bal yiyici varlık olduklarından, arı ailesinde erkek arıların çoğalması ailenin hayatı için tehlikelidir.
Genç analar, daha çevik ve cevvaldir. Kanat uçları pürüzsüz, noksansızdır. Rengi yaşlı analara nazaran daha açık ve parlaktır.
Ananın genç oluşu harici görünüşü ile az çok tahmin edileceği gibi, petek gözlerindeki yumurtlama durumunu tetkik etmek suretiyle de ananın yaşı hakkında bir fikir edinebilir.
Genç analar petek gözlerine daha düzgün ve toplu yumurtlarlar. Yaşlı analar ise petek gözlerine dağınık bir halde gayri muntazam olarak yumurtlarlar ve bazen bir hücreye iki tane yumurta bırakırlar.
Bakımlı ve kuvvetli kovanlarda ve mevsimin müsait gittiği senelerde işçi arılar, artık yaşlanmış ve yıpranmış olan ana arıyı öldürerek kovandan dışarı atarlar ve kendilerine yeni bir ana büyütüp yetiştirebilirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR