Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ANA ARININ İŞARETLENMESİ

ANA ARININ İŞARETLENMESİ
29.03.2017 / 12:09
Ana arıyı işaretlemek suretiyle de yaşını tespit etmek mümkün ve daha garantilidir. Arılar 3 yılda bir defa değiştirileceğine göre her yıl doğan anaya ve meselâ:
1953’te doğan analar kırmızı, 1954’dekiler yeşil ve 1955’dekiler beyaz bir renk ile işaretlenir. 1956’da kırmızı işaretli analar kovandan atılır ve yerlerine konan genç analar yine kırmızı ile işaretlenir ve böylece her üç seneye bir renk katılırsa her zaman ananın yaşını tesbit etmek mümkün olur. Anaların işaretlenmesi için hususi alet ve boyalar vardır. Bir kısım gomeloka, bir kısım eterde eritilerek içine istenilen renkte boya katmak suretiyle elverişli boya hazırlanabilir.
Kadınların tırnaklarına sürdüğü oje de aynı işi görüyor. Ojeye bir diş kürdanının ucu batırıla-rak (veya kurşun kalemin arkasına sokulan bir toplu iğnenin toplu tarafı) ana arının göğüs halkasının sırt kısmına dokundurulup ufak bir damla bırakmak ve bir dakika kadar bekleyerek bu boya kuruduktan sonra ana arıyı salıvermek suretiyle de pratik bir işaretleme yapılabilir.
Bu işaretlemenin ana arının yumurtlamasına bir engeli olmaz.
İŞÇİ ARILAR
Kovan sakinlerinin en küçüğü olan işçi arılar, kovan halkının da en büyük çoğunluğunu teşkil ederler. İyi bir oğulda 20.000 tane, kuvvetli kovanlarda ise 80 - 100 bin adet işçi arı bulunur.
Bir işçi arının ağırlığı 1 ds. gramdır. Bir işçi arı kendi ağırlığı kadar bir yükü taşıyabilecek kuvvettedir.
Kovanın bol bal veriminde en mühim rolü oynayan unsurlardır. Bir arı ailesinde, işçi arıların sayısı ne kadar çok olursa o kovanın kuvveti ve verimi de o kadar bol olur. Bal toplama mevsimine 70-80 bin mevcutla çıkan bir arı ailesi, kuvvetli sayılır ve tabiat şartları da uygun giderse bir kovan 20-60 kilo bal toplar.
İşçi arılar, körlenmiş yumurtalıkları olan birer dişi olduklarından bunlara, izafeten arı ailesine kadınlar cumhuriyeti de derler. Bunlar kovanın hâkimi ve en çalışkan fertleridir. Aralarında geniş mikyasta iş bölümü vardır. Bütün hayatları, mensup oldukları kovanın sakinlerine büyük feragat ve fedakârane çalışmakla geçer. Her yaştaki işçi arı bir program ve nizam altında çalışır. İşçi arıların duygu organları da çok kuvvetli inkişaf etmiştir. En küçük çiçeği bile pek uzaklardan fark edebilirler. Petek üzerinde arı dansı denilen bir daire çizmek suretile nerede ve nektar emerken üzerlerine bulaşan koku sayesinde de hangi çiçeklerde bol nektar bulunduğunu arkadaşlarına çok iyi bir şekilde haber verirler. Keza, çiçek tozu kaynaklarını da Kuyruk dansı denilen ve petekler üzerinde tam bir daire şeklinde olmayıp daha dar ve yarım daireler çizmek suretiyle arkadaşlarına haber verirler. Bu sayede arılar nektar ve çiçektozu aramak için gelişigüzel çiçeklere konarak vakitlerini boş yere israf edecekleri yerde, hedeflerini bilerek doğrudan doğruya dansa sebebiyet veren bol nektarlı çiçekleri, bulurlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR