Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞÇİ ARILARIN İĞNESİ

İŞÇİ ARILARIN İĞNESİ
30.03.2017 / 12:13
Ana ve erkek arıların aksine, işçi arıların iğnesi vardır ve insanı insafsızca sokan bu en faal ve faydalı arılardır. Bilhassa nektar kaynaklarının azaldığı devrelerde daha hırçın ve sokucu olurlar. Bahar aylarında çiçek tozu ve bal özü kaynaklarının mebzul bulunduğu devrelerde ise pek kızdırmamak ve rahatsız etmemek şartıyla hemen hemen hiç sokmazlar.
İğnesi bağırsağı ile bitişik ve iğneyi batırdığı kısım, denizci çapası gibi kıvrık olduğundan ve batırdığı yerden iğneyi çıkarmaya zorlayınca da bağırsağı zedelendiğinden, sokan arı birkaç saat ve bazı ahvalde de birkaç gün sonra ölür.
İsçi arılar en hafif hareketi hissederler ve acı vızıltılar ile birbirlerine haber vererek yardım talep ederler. Binlerce arı bir anda, mıknatıslanmış gibi harekete geçerek arkadaşlarının yardımına koşarlar.
Arı soktuktan sonra, deri dışında ve iğnenin arkasında kalan zehir kesesi hava temas ile kasılarak; torbadaki zehiri iğneden içeri enjekte eder.
Bu sebeple, arı sokar sokmaz ilk yapılacak şey zehir torbasıyla beraber iğneyi çıkarmaktır, iğne ne kadar çabuk çıkarılırsa o kadar iyidir. Fakat torbayı parmaklarınızın arasına sıkarak vücudunuza tekrar zehir zerketmemeye dikkat etmelisiniz. En iyisi bir çakı veya tırnakla çıkarmaktır.
ARI SOKMASINA NE YAPMALI?
Arılar güzel ve hafif kokuları severler, ağır ve pis kokulardan ise nefret ederler. Binaenaleyh ağır kokular sürünmüş ve ağzı içki kokan insanlar arılara çok temkinli yanaşmalıdırlar.
Ağız ve boğazdan sokarak nefes almayı önlemezse önemli bir zararı da yoktur. Soğuk su, ayran, bir bardak suya 7-8 damla amonyak damlatıp içmek, veya sokulan yere amonyak sürmek acıyı alır. Ağızdan sokunca sirke içine biraz tuz katarak gargara yapmak çok faydalıdır. Arı sokmasına hassas olanlar daima maske kullanmalıdırlar.
Arı zehirine karşı göz de çok hassastır. Gözü çok şişirir ve günlerce bu şiş inmeyebilir.
Arı zehirine karşı bünyeler; hassas olanlar şu ilaçları daima arılıklarında bulundurmalıdırlar.
1- Calcium Sandoz + Vite 1000 mg. Tablet. Bu tablet bir bardak su içine atılır. Gazoz gibi köpüre-rek suda eriyen bu (C) vitaminli su içilir.
2- Antistamin tablet veya calistamin ampul.
3- Anestol; bu melhem arının soktuğu yere sürülür. Acı ağrı ve şişi önler.
Bu ilâçlar içindeki tarifeye göre kullanılır. İlaçları kullandıktan sonra da ağrı, şiş ve kaşıntısı devam edenler herhalde bir doktora müracaat etmelidirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR