Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞÇİ ARININ ÖMRÜ

İŞÇİ ARININ ÖMRÜ
31.03.2017 / 12:05
İşçi arının ömrü pek kısadır. Faal bulundukları bahar ve yaz aylarında işçi arının hayatı 40-50 günü geçmez. Ancak, yaz sonlarında ana arının yaptığı son bir yumurtlama hamlesinden sonra, doğan işçi arılar çok çalışmayıp, kışı da kovan içinde sessiz ve sakin olarak geçirdiklerinden 5 - 6 ay kadar yaşarlar. Arılar leşlerini, mecbur olmadıkça kovan içinde ve hatta civarında bırakmazlar. Çalışa çalışa bütün kuvvetini kaybederek, artık ailesine yararlı olamayacağını anlayan işçi arı son bir defa daha enerjisini kullanarak kovandan dışarı fırlar ve gidebildiği kadar uzaklara giderek ölür. Herhangi bir sebeple bünyesi, çalışmaya gayri müsait bir hale gelip de aileye yararlı olamayacağı hissedilen arıları da, genç arkadaşları derhal ve diri diri kovandan merhametsizce dışarı atarlar.
Yaşlanmış ve yıpranmış arıların tüyleri dökülür vücudu parlar ve kanatlarının uçları yırtılmış, pürüzlenmiş olur.
İŞÇİ ARININ DOĞUMU
İşçi arılar ana arının tohumu olarak işçi petek (küçük) gözlere bırakmış olduğu yumurtalardan tavuk civcivleri gibi 21 - 22 günde meydana gelir. Bu 21 günün 2 gününde petek gözünde yumurta halinde kalır, üçüncü günü çatlayan bu yumurtadan çıkan sürfe (kurt) yi arılar üç gün, kovandaki bal ve çiçek tozunu yemek suretiyle kursaklarında hazırladıkları arı sütü denen kuvvetli bir gıda ile beslerler. Bundan sonra 2 gün daha arılar sürfeleri beslerler ise de bu arı sütü terkibinde pek kuvvetli bir gıda olmayıp bal ve çiçektozundan ibaret daha kaba bir yemdir.
Böylece, 3 gün yumurta halinde 3 gün arı sütü ile, 2 gün kaba yem ile beslenen sürfenin üzeri 9 uncu gün kapatılır. Petek gözünün kapatıldığından 3 gün sonra yani yumurtadan 21 - 22 gün sonra işçi arı petek gözündeki kapağı kemirerek dışarı çıkar. Kovanların çıkarılması esnasında, çerçeveli kovanları muayenesi sırasında yeni yavruların petek gözlerini kemirerek çıktıklarına çok rastlanır, ilk çıkışta mecalsiz, sırtı ıslakça ve donuk kül renklidir. Darı arıların bakımı ile 2 - 3 günde kuvvetlenir ve malûm rengini alır.
Böylece doğan işçi arı 14 gün kovanın içinde kalır ve kovan iç işleriyle uğraşır. 14 günden sonra kovanın dışına çıkarak su, nektar ve prepoli taşımıya başlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR