Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞÇİ ARILAR ARASINDAKİ SIKI İŞ BÖLÜMÜ

İŞÇİ ARILAR ARASINDAKİ SIKI İŞ BÖLÜMÜ
01.04.2017 / 09:11
Kovan içinde ve kovan dışında olmak üzere mütalea edilirse; Kovan içindeki işleri doğumları ile başlar. İlk iş olarak petek gözlerini temizlemeye başlar. Daha sonra sürfelerin gıdasını hazırlamak, tevzi etmek, ana arıyı temizlemek, fırçalamak, beslemek, kovan hararetini temin ve tanzim etmek, kuluçkalık yapmak, kovan içi temizliği ve kovan kapısında bekçilik yapmakla iç işleri biter.
Kovan dışındaki işleri ilk kovan yerini belleme uçuşuna çıkmaları ile başlar, su, nektar ve çiçektozu taşımakla devam eder ve kovan kapısını daraltmak veya kovandaki delik ve çatlakları örtmek için prepoli taşımakla son bulur.
Bütün ömürleri bahar ve yaz aylarında faaliyet içinde geçtiğinden 30 - 35 günlük dış işlerdeki bu çalışmalarından sonra ölürler, öleceğini hisseden işçi arı son bir hamle yaparak kovanı terkederek ve gidebildiği kadar uzaklara uçarak ölür ve böylece leşini kovan civarında veya içinde bırakmaz.
Kış aylarında işçiler ömürlerinin mühim bir kısmını sessiz ve sakin istirahat içinde geçirdiklerinden 5-6 ay kadar yaşıyabilirler.
Herhangi bir sebeple kovan içerisinde ölmüş veya çalışamayacak hale gelmiş olan arılar da genç işçiler derhal kovandan dışarı atarlar.
ARILARIN BİRBİRİNİ TANIMALARI
Her arı ailesinin özel bir kokuya sahip oluşunun bilinmesi pratik arıcılıkta çok önemlidir.
Merada otlayan iki koyun sürüsü birbirine karıştığı zaman hiç bir kavga ve kargaşalık görülmez. Klasik tabirle koyun gibi otlamaya devam ederler.
Oysa, başka başka kovanlarda yaşayan iki ayrı arı ailesini biribirine karıştıracak olursak, silâhlı iki ordu gibi birbirlerine saldırırlar.
Küçük bir arı, mensup olduğu bir kovandaki onbinlerce arkadaşını acaba nasıl tanıyabiliyor. 10 ilâ 70 bin arkadaşını muhakkak ki şekli ve siması ile değil, her aileye has özel bir koku yardımı ile tefrik edebiliyor.
Havada uçuşan, aynı kovana mensup iki arının bile biribirini tanıyarak yaklaşması bu esasa dayanır.
Görüyoruz ki, bir arı ailesi içinde bulunan binlerce arı, medenî ve hür bir millet gibi, biribirini tanıyan, biribirine yol gösteren, yardım eden, anlaşmış bir topluluktur.
Kovanını açan her arıcı, kovandaki arıların yaşama faaliyetlerinden ileri gelen kokuyu duyar. Fakat, bir arılıkta mevcut 50 kovan açılıp ayrı ayrı koklansa, insanların değişik bir fark bulmasına imkân yoktur.
Herhangi bir arı, diğer arkadaşlarını bir bal kaynağına sürüklerken, diğer arılar onu değil, sadece onun neşrettiği kokuyu takip ederler. Arıların bu durumu koku alarak ava giden köpekleri hatırlatmaktadır.
İşte, her arı ailesinin, insanlar tarafından ayrılamayan, fakat arılar tarafından kolaylıkla tefrik edilebilen özel bir kokusu olduğu bilindiği için:
- Zayıf arı ailelerini birleştirirken,
- Yaşlı ve sakat analar, genç ve sağlam analarla değiştirilirken,
- Öksüz kovanlara ana verilirken,
- Az mevcutlu son oğullar biribirine karıştırılırken,
- Onlara kokulu maddeler serpilir ve çeşitli usullerle bu koku birbirlerine sindirilir, alıştırılır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR