Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ERKEK ARILAR

ERKEK ARILAR
03.04.2017 / 11:53
Sayısı bir kovanda 100 - 600 arasında değişir. Arı ailesinin kuvvetine, ilkbaharın erken veya geç girmesine göre Nisan, Mayıs veyahut da Haziran ayında doğarlar.
Bunların vücudu ana arıdan küçük işçi arılardan daha dolgun ve iridir. Kanatları gövdelerini örtecek kadar büyük ve uçuşları gürültülüdür.
Erkek arıların kendilerini müdafaa edecek iğneleri, çiçeklerden bal emecek hortumları, bacaklarında çiçek tozu taşıyacak sepetçikleri ve balmumu karınlarında balmumu ifraz edecek bezeleri yoktur. Bu bakımlardan yaradılışları itibariyle arı ailesine kendilerinin yapacağı bir hizmet de yoktur. Hayatlarını işsiz ve endişesiz geçirirler. Havanın güzel olduğu zamanlarda kovandan çıkarak keyif ve neşe içinde bahçelerde, kırlarda, çimenlerde dolaşırlar. Karınları acıkınca, bir miras yedi gibi kovanlarına dönerek işçi arıların binbir meşakkatle yaptığı balı oburca yerler.
Erkek arıya avam arasında Saka arı da derlerse de doğru değildir. Yaradılışları su taşımaya da müsait değildir.
Erkek arıların tek vazifesi, içlerinden yalnız bir tanesinin bir defaya mahsus olmak üzere, canı pahasına bakire anaya kocalık yapmasıdır.
Erkek arılar zifaf uçuşuna çıkan ana arının kokusunu 12 kilometre uzaktan bile alırlar.
ERKEK ARILARIN DOĞUŞU VE KOVANDAN DIŞARIYA ATILMALARI
Erkek arılar, ilkbaharda nektar ve çiçektozu kaynakları çoğaldıktan sonra ana arının, petekteki iri gözlere bıraktığı yumurtalardan 24 günde doğarlar. Bunun 3 günü yumurta, 6 günü sürfe ve 15 günü de krizalit halinde geçer. Sürfe halinin 3 gününde arı sütü ve 3 gününde de kaba yemle beslenir.
3 - 4 ay kadar yaşarlar ve ortalıkta nektar ve polen kaynakları azalmaya başladığı zaman, işçi arılar tarafından sürfeleri, krizalitleri ve kendileri kovandan dışarı atılırlar. Dışarı atılamayan erkekler kovanın köşesine, bucağına sıkıştırılarak muhafız arılar tarafından her türlü hareketten men edilerek aç bırakılmak suretiyle öldürülürler. Temmuz ve ağustos ayında kovan önünde görülen arı birikintileri işçi arılar tarafından kovandan atılan veya içeri alınmayan erkek arılardır. Sonbaharda normal kovanlarda erkek arı bulunmaz. Yalnız yetim ve yalancı analı sönmeye mahkûm kovanlarda bu mevsimde de bulunabilir.
Erkek arıların hiçbir görevi olmadığından dolayı bunlar, arıcılar tarafından muhtelif vasıtalarla öldürülür ise de; bazı arıcılar bunu tabiî hâdiselere aykırı, fuzulî ve doğru olmayan bir müdahale sayarlar.
Nitekim, Sayın İsmail Hakkı Arıcı’nın Tarım Dergisinde çıkan bir yazısında da belirttikleri üzere: Kovandaki arı sütü mevcudunun miktar, depo ve sarfı ile ilgili görülerek “Kovanlarda Erkek arı miktarının artmasının oğul verme ihtimalinin azalmasına, erkek arı miktarının azalması ise oğul verme ihtimalinin artmasına” işarettir denilmekte ve hatta oğul arzusu yaklaşan kovanlara Erkek arı yumurta ve genç sürfelerini havi çerçeveler verildiği takdirde ailenin oğul vermesinin önlendiği bildirilmektedir.
Binaenaleyh Erkek arıların kovanda hazır bal yiyicilikten başka bir görevleri yoktur, inancıyla bunların zamanlı zamansız öldürülmesi doğru olmasa gerektir. Kanaatımızca bu hususta yapılacak makul hareket; önceden er arıların kovanda üremesine mâni olacak tedbirleri almalı ve sonra işçi arılar tarafından er arılar kovandan atılmaya başlandığını müteakip müdahale ederek işçi arıların işini kolaylaştırmaktır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR