Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN GELİŞME SÜRELERİ

ARILARIN GELİŞME SÜRELERİ
04.04.2017 / 09:03
Arıların gelişme süresini özet olarak şöyle sıralayabiliriz:
Gelişme müddeti Ana Arı İşçi Arı Erkek Arı
gün gün gün
1) Yumurta hali 3 3 3
2) Sürfelerin arı sütü ile beslenmesi 5 3 3
3) Sürfenin kaba yemle beslenmesi 0 2 3
4) Petek gözünde koza örme müddeti 1 2 3
5) Koza içinde istirahat müddeti 2 3 4 6) Sürfeden nemf haline geçinceye
kadar geçen müddet 1 1 1
7) Nemf halinde geçen müddet 3 7 7
Yumurtadan arı oluncaya kadar 15 21 24

Doğan arının kovandan uçacağı
zamana kadar geçen müddet 5 14-18 14
ARI IRKLARI
Arılarda binlerce seneden beri yaşadıkları, yetiştikleri çevrenin iklim ve muhit şartlarına uyarak dış yapılarında ve huylarında birtakım ayrımlar göstermişlerdir. Bugün yurdumuzun bazı illerinde dahi arıların renk ve huy bakımından değişik şekil ve karakter gösteren türlerine az da olsa rastlanmaktadır. Her mevsim, türlü çiçeklerinden nektar sızan bazı bölgelerimizde arılar munis, kıraç ve kurak Anadolu’da ise bilhassa gündönümünden sonra arılar pek hırçındır. Halkımız arıları kılıç ve kalkan diye bir tasnife de tabi tutmakta ve nema deliğine paralel petek yapan arılara “kalkan” veya “çörek” dik olarak yapanlara da “kılıç” arı demektedirler... Tamamen tesadüfi ve oğulun çıktığı gündeki hava gidişi ile, konduğu iptidai kovanın şekline göre petek indiren arıların kılıç olanlarını hırçın, çörek olanlarını da munis olarak kabul etmektedirler. Halbuki kalkan arıların munisliği ön kısımdaki gürültülerden arka kısımların geç etkilenmesindendir.
Arıların asırlar boyu yaşadıkları çevreye göre kazandıkları bir takım özellikleri de nazara alınarak Kafkas, italyan, Corniyol, Suriye ve Kıbrıs arıları ayrı birer ırk olarak mütalea edilmektedir.
Yerli arılarımızdan başka tanınmış 3 arı ırkı vardır. Bunlar italyan, Kafkas ve Karniyol arılarıdır.
a) İtalyan arıları: Bol bal yapıcı, uysal ve çalışkan bir ırktır Rahmetli arıcı Doktor Fuat Ali Orsan İtalya’dan Bakırköy’e ve Terkos’a getirmiş ve uzun müddet çalışmıştır. Ne sonuç aldığı hakkında bir literatüre rastlamadık. Ankara Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsünde de henüz bu hususta bir çalışma yapılmamıştır, izmirde bir firma İtalyan ana arısı satmaktadır.
Ancak, bir arıcının getirmiş olduğu ırkın safiyetini muhafaza edebilmesi için 5 - 10 Km. yarı çap karelik bir alanda, yerli ırk arıların bulunmaması gerekir. Çünkü, oğullardan sonra çıkan ana arılar zifaf uçuşuna çıktığında, 12 Km. uzaktaki erkek arılar bile, kraliçenin neşrettiği nefis kokuyu alarak çiftleşmek için onu göğün maviliklerinde kovalamakta ve yakalayarak çiftleşmektedirler. Böylece ırkın safiyeti bozulmakta ve melezleşmektedir.
b) Kafkas arıları: Uysallık, çalışkanlık, hastalıklara ve şiddetli soğuğa, direnç ve dil uzunlukları ile daha üstün bir niteliktedirler. Kusurları yağmacılığa pek hevesli olmaları ve çok propolis topluyarak bu yapışkan maddeyi çevreye fazlaca bulaştırmalarıdır. Bunlara Kars ve Erzurum’da rastlanmaktadır.
c) Karniyol arıları: Çalışkan, uysal, yağmacılığı sevmeyen, iyi kışlayan, muntazam petek yapan, uzun ömürlü ve eşek arıları ile petek güvelerine karşı kovanını en iyi koruyan bir ırktır. Ana yurdu Yugoslavya olan ve genellikle Alp dağlarının çevrelediği alanda yayılan bu arı ırkından getirterek Toros Dağlarında gezginci arıcılık yapan göçmen vatandaşlar vardır.
Yurdumuzun yüksek ve dağlık bölgeleri için Kafkas ırkının, Marmara çevresi, Ege bölgesi ve Akdeniz sahilleri içinde italyan arılarını öğütleyebiliriz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR