Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Yeni emekliye ikramiye müjdesi
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞÇİ ARILARIN VÜCUT YAPISI

İŞÇİ ARILARIN VÜCUT YAPISI
05.04.2017 / 12:12
Bal arısının vücudu: 1) Baş, 2) Göğüs ve 3) Karın olmak üzere üç uzuvdan ibarettir.
1) ARI’nın başında:
a) Antenleri,
b) Ağız ve
c) Gözler, bulunur.
a) Antenler: Arıların başında ufak halkalardan meydana gelmiş bir çift boynuz biçimindedir. Koku alma, dokunma ve işitme duyargalarıdır.
b) Ağız: Dudak, kemirici ve kesici çene parçaları olup katı cisimleri bunlarla yoğurup macun ve gümeç yaparlar ve düşmanları ile savaşırlar. Dilleri ile tatlı ve balsıraları yalar ve hortumları ile de çiçeklerin dip kısımlarındaki nektarı emerler.
Hortum uzunluğu arı ırklarında çok önemli olup, uzun hortumlu arılar dillerini çiçeğin daha dip kısımlarına doğru uzatarak daha fazla bal özü toplarlar.
c) Gözler: Başın üst tarafında iki basit gözler ve iki yan tarafında da binlerce basit gözün bir araya gelmesinden teşekkül etmiş petek gözler bulunur. Güvercinlerin kilometrelerce uzaklıktaki yem tanelerini havadan görmesi gibi, arılarda petek gözlerini ile kilometrelerce mesafedeki çiçekleri görebilirler. Basit gözleri ile de yakın mesafeyi görürler.
2) ARI’nın Göğsü:
Üç halkadan meydana gelmiştir. Her göğsün halkasından birer çift bacak, ikinci ve üçüncü göğüs halkalarında da ayrı birer çift kanatlar vardır.
Ön bacaklarda bir çift fırçamsı kıllar olup bununla anten ve vücut temizliği yaparlar. Arka bacaklarda etrafı kıllarla çevrilmiş sepetçikler vardır. Arı, ağız parçaları ile aldığı polen (çiçek tozlarını) ağızda, tükrüğü ile ıslattıktan sonra ortadaki bir çift bacağın yardımı ile bu sepetçiklere istif eder. Arıların ilkbaharda mühim bir kısmının kovana girerken bacaklarında yumak yumak ve renk renk görülen çiçek tozları işte bu sepetçiklerde toplanan polenlerdir.
Arının zar gibi olan kanatları ise gayet sağlam olup uçuş hızı ve kendi ağırlığındaki yükü bile taşıma kabiliyetlidir.
3) KARIN:
Karın, 6 halkalıdır. Bu nahiyede arının iğnesi ile balmumu ve koku bezeleri vardır.
İğne: Yalnız işçi ve ana arılarda olup sonuncu halkadadır.
Koku bezleri: Son halkalarda olup arılar birbirlerini bu bezelerin çıkardığı kokudan tanırlar. Ana arı da çiftleme uçuşuna çıktığında erkek arıları bu bezelerden çıkardığı güzel koku ile cezbeder.
Balmumu bezleri: İşçi arıların karın halkalarının alt kısmında bulunur. Pulcuklar halinde ifraz ederler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR