Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL ARININ DIŞKISI MIDIR?

BAL ARININ DIŞKISI MIDIR?
06.04.2017 / 11:56
Pek çok kimseler, balı arıların defi tabiisi zanneder ve hatta birbirlerine iltifat olsun diye “ağzına arı bok’u” derler. Bu yanlış düşünüşü izale için kısaca arıların sindirim organından ve balın nasıl yapıldığından bahsetmek bir fazlalık olmaz zannederim.
Arıların sindirim organı (hazım cihazı) da aşağı yukarı insanlarınki gibidir. Ağız, yemek borusu, kursak, mide, ince ve kalın bağırsak ile anus’tur. Bu sırada insanlarınkinden fazla olarak yemek borusu ile mide arasında KURSAK vardır.
İşte, arılar ağızları ile aldıkları besin maddelerini, göğüsleri boyunca uzanan yemek borusu vasıtası ile KURSAK’larına ulaştırırlar.
Arılar vücutlarının ihtiyacı için sarfedecekleri besin maddelerini, kursaktan mideye naklederler, ihtiyaçlarından fazla olan besin maddelerini ise bir müddet daha kursaklarında tutarak, özel ifrazatları ile onu bal’a tahvil ederler. Kursakta bala tahvil ettikleri maddeyi (geviş getiren hayvanlar gibi) tekrar ağızlarına getirerek diğer arılara verirler veya petek gözlerine püskürterek orada olgunlaşmaya terk ederler.
Meselâ, Arı çiçekten çiçeğe dolaşarak kursağını 100 miligram nektar ile doldurdu ise, bunun (kovana döndüğü mesafenin uzaklık veya yakınlığı ile mütenasip olarak) 40 - 70 miligramını kendi enerjisi için sarf eder, yani midesine aktarır. Geri kalan 30-60 miligramını da kursağında saklayarak petek gözlerine istif ederler.
Arıların kalın barsağının orta kısmı biraz şişkince olduğundan burada gaitalarını uzunca bir müddet muhafaza edebilirler. Bu sayededir ki, kışın uzun zaman dışarı çıkmayan arılar kovanlarına pislemeyerek havaların ısınmasını beklerler.
Nitekim, ilkbaharda arılar ilk uçuşa, çıktıklarında uzaklara gidecek takat ve fırsatı bulamıyanlar kovanların civarına ve hatta o sırada arılıkta gezinen varsa onların üzerine balmumu renk ve kıvamındaki suluca gaitalarını bırakırlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR