Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI PETEĞİ

ARI PETEĞİ
07.04.2017 / 11:32
Bir kovana yerleştirilen arı ailesinin ilk işi petek yapmaktır. İşçi arılar bu petekleri, karınlarının altında bulunan bezelerden, çıkardıkları balmumu damlacıklarını arka ayaklarıyla karınlarından kazıyıp ağzlarına götürerek yoğurduktan sonra inşa ederler.
Petekte altı köşeli gözler vardır. Peteklerin alt ve yan kısımlarında rastlanan biraz genişçe olanlarına erkek arı gözü, üst ve orta kısımlarında rastlanan küçük gözlere ise işçi arı hücresi denir. İkisinin şekilleri aynı olup tek fark birincisinin biraz daha büyük, ikincisinin ise biraz daha küçük olmasıdır. Bir de ana arının doğumu bahsinde belirtildiği üzere peteğin alt ve yan kısımlarında, herhangi bir sebeple ana arı yetiştirileceği zaman hazırlanan meşe palamutuna benzer şekilde ana memeleri vardır. Ana çıktıktan sonra bu memeleri işçi arılar bozarlar.
Arıların kuluçkalık olarak yaptığı peteğin kalınlığı 24 mm.’dir. Erkek arı gözleri daha derin ve büyük olduğundan bu kalınlık 28 mm.’ye çıkar, işçi arı gözünün genişliği 5 mm., Erkek armınki 6 mm.’dir. İki sarkıtılmış petek arasındaki tabii açıklık ise 11 mm.’dir.
Bir santimetre kare peteğin her iki gözünde 7 adet işçi ve aynı satıhta 6 adet erkek arı gözü bulunur. Demek ki Langstrot tipi kovanların bir çerçevesinde 6 - 7 bin, Dadan tipi kovanların bir çerçevesinde ise 9 - 12 bin göz vardır.
ARICILIKTA EN KIYMETLİ SERMAYE KABARTILMIŞ PETEKTİR
Elinde fazla miktarda kabarmış peteği olan arıcı, aynı şartlar altında en fazla bal istihsal etmeye namzet arıcıdır. Çünkü yapılan denemelere göre, bir arı ailesinin bir kilo balmumu yapabilmesi için 10-15 kilo bal ile beraber çok miktarda çiçek tozu yemesi gerekmektedir.
Arılar keza, 1 kilo balmumu yapabilmek için kovan içinde sarfedecekleri zamanı dışarda bal toplamakta geçirselerdi, yine 15 kilo bal toplayabileceklerdi. Bu demektir ki bir kilo hazır kabartılmış petek 25-30 kilo bala bedeldir. Fennî arıcılığın bir faydası da arılara hazır yapma petek ve balı süzülüp alınmış hazır kabartılmış petek vermek suretiyle arıların çalışması ve bal sarfiyatında tasarruf sağlamayı mümkün kılmış olmasıdır.
Kovanın kuluçkalık kısmındaki peteklerden uzun zaman yavru çıktığından bunlar siyahlaşır ve 4 - 5 yıl sonra gözler küçülerek yavru yetiştirmeye elverişsiz bir hale gelir. Bu petekler gayet sağlam, dayanıklı ve kaim olduklarından daha 10 - 15 sene ballıkta kullanılabilirler. Arılar bunlara hazırca balı doldurur ve santrifüj makinesinden geçirilmek suretiyle de süzme bal elde edilir.
Arılar siyahlaşmış petekler üzerinde daha kolay ve emin kışlarlar. Ana arı ise yeni kabartılmış beyaz peteklere daha büyük bir istekle yumurtlar. Aynı kovandaki siyah peteklerden santrifüj makinesinde süzülen bal ile, beyaz peteklerden süzülen bal arasında, renk, rayiha ve lezzet bakımından bir fark yoktur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR