Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILAR ÂLEMİNDE RASYONALİZASYON

ARILAR ÂLEMİNDE RASYONALİZASYON
08.04.2017 / 08:39
Fribourg üniversitesine bağlı, arı konularını araştırma entitüsü âlimleri arıların, hayvanlar âleminin en zeki mahlûkları arasında bulunduğunu teyit ediyorlar. Enstitü Müdürü J. A. Nunes arı toplumunun yeni bir özelliğini meydana çıkarmıştır: Plastik çiçekler kullanarak yapılan tecrübeler göstermiştir ki arılar, diğer işçi arıların ziyaret ederek zaman kaybına sebep olmamaları için, usaresinin tamamını emdikleri çiçekler üzerine bir işaret koymaktadırlar. Bu, verimi artırmak için alınmış mükemmel bir tedbirdir. Tecrübe esnasında arılar, içine şekerli bir sıvı doldurulmuş suni çiçekler üzerine celbediliyor, arılardan birinin şekerli sıvıyı bitirdiği çiçeğe artık diğerleri uğramıyor.
İşçi arı çiçeği terkederken, hemcinsine işaret vermeye yarayan kokulu bir maddeyi çiçek üzerine bırakıyor. Yeni gelen arı, şekerli sıvı ile tekrar doldurulduğu halde aynı çiçeğe yaklaşıp, derhal uzaklaşıyor.
TEMEL PETEK NEDİR?
Kabartılmış bir boş gümeç parçasını alıp, bunun iki yüzünde bulunan gözleri bir çakı ile kazıyacak olursak, ince bir levha elde edilir. İşte bu petek gözlerinin temeli olan, levhaya benzer şekilde insanların balmumundan yapmış oldukları levhaya suni veya hazır petek denir.
En iyisi, TEMEL PETEK tabirini kullanmaktır.
EL KALIBI İLE TEMEL PETEK YAPMAK
Temel Petek levhaları ithal malıdır. Petek yapılacağı zaman el kalıbı ıslak bir bez veya kalıp üzerine oturtulur, içine dökülecek erimiş balmumu kalıba dökülür ve hemen kalıbın kapağı bastırılır.
Kalıbın kenarlarından taşan fazla mum alınarak erimekte olan mum kabına atılır. Ucu bıçak gibi inceltilmiş bir tahta veya kemik parçası ile mumun düzgün çıkması için kenarları kesilir. Kalıp açılır. Ve petek içinden alınır. Her seferinde kalıbı ballı su ile ıslatmayı ihmal etmemelidir.
Gerek el kalıbı gerekse silindir makinesine yapışan mumları temizlemek için katiyen madenî aletler kullanmamalı kabartılan zedelememelidir. Bir pamuğu neft yağına batırıp çok hafifçe sürmek suretiyle temizlemelidir.
El kalıplarında yapılan yapma petek levhaları kalın olur. Kuluçkalıklarda kullanmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR