Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA SÜT ALIMINA AYRILACAK KOVANLARIN MEVCUDU EN AZ NE OLMALIDIR?

Hatırlarda olacağı üzere içten içe 22 x 42 cm. ölçüsünde olan bir Langstrot kovanı çerçevesinin her iki yüzündeki arıların sayısı 4-5 bin, 27x42 cm. ölçüsünde olan bir Dadan kovanı...
29.04.2013 / 00:00


Fakat süt alımına yeni başlayacak olan acemi arıcıların daha az sayıdaki ve örneğin 3-4 çerçeveli kovanlardan bile süt alımına başlamasında bir sakınca yok, hatta fayda vardır düşüncesindeyiz. Çünkü ilk başlangıçta amaç bir hamlede yüksek verim almak değil, işin esas ve inceliğini öğrenerek kendi güvenini artırmaktır ve işe yeni başlayanların zayıf arı aileli kovanlarda çalışmaları daha kolay ve daha az yorucu olmasıdır.

20 bin mevcutlu bir arı ailesinden bal derleme mevsiminde umduğunuz kadar bir bal üretimi beklememelisiniz. Fakat 4-5 çerçevelik çok iyi çalışan ve uygun bir kovancık içine sıkıştırılmış 20 binlik bir koloniden beklenen arı sütü daima alabilirsiniz.

KOVANDAKİ GENÇ ARI SORUNU, ÇERÇEVELERDEKİ YAVRU ARI SAYISI Hatırlanacağı üzere arı sütünü en çok salgılayabilenler 4-10 günlük işçi arılardır. Bu husus arı sütü üretiminde daima göz önünde bulundurulacaktır.

Bir peteğin hücrelerindeki yavruların üzeri açık kahve renkte bir sırla örtülmüşse o çerçeveden 1-10 gün içinde genç arılar doğacak demektir. Çerçevenin orta kısmındaki hücreler boş, yumurtalı ya da kurtçuklu, yan ve üst taraflar kapalı gözlü yavru ile dolu İse o çerçeveden her gün arı yavruları doğarak ve devamlı olarak arı ailesine katılıyorlar demektir. İkinci ve sonraki süt alımına devam edilecek kovanlara genç arı yardımı yapılırken bu husus göz önüne alınacaktır.

Bir Langstrot çerçevesinin her iki yüzünde 6 bin adet, Dadan çerçevesinde ise 8 bin adet petek gözü hücre olduğunu da hatırlamakta fayda vardır ve bu demektir ki, zayıf bir kovana veya arı sütü üretimine devam edilen bir kovana üçte ikisi kapalı gözlü yavru ile dolu bir Langstrot çerçevesi (kuvvetli kovanlardan alıp) vermek o kovana 4 bin adet genç arı ilave etmiş olmak demektir.

SÜT ÜRETİMİNDE ARILARIN IRKI SOYU ÖNEMLİ MİDİR? Değildir. Yerli ırk arılarımız bal ve çiçek tozu üretimine olduğu kadar süt üretimine de çok elverişlidirler. Yalnız sıcak memleketlerdeki bazı soylar kendi iklim bölgelerinde diğer soylara bakarak daha fazla arı sütü yapabilirler. Bunun nedeni daha çok çevrenin sıcaklığı ile ilgilidir ki biz de arı sütü üretiminde kovanlarımızı sıcak tutmak konusunda bundan ders alıyoruz. Dünya arıcılık kongrelerinden birisine Kuzey Afrikalı bir arıcı yalnız bir çerçevede tabii olarak meydana gelmiş 46 ana hücresini havi bir petek getirerek üyelerin dikkat nazarına sunmuştur. Mamafih bu bölgelerde de bu istisnai bir durum göstermekte ve aynı kuvvetteki ari aileleri birbirlerinden çok farklı sonuçlar vermektedirler. Bazıları daha kısa sürede peteği yapmakta ve düzineler, düzinelerce ana memesi hücrelerdeki sürfeleri besleyerek arı sütü üretmekte mahir oldukları halde, diğerleri ise aynı koşullarda bu verimlilikten küsmüş görünmektedirler. Bu nedenle arıcı önce seçme ya da sonradan İslah etme işlemlerinden kaçınarak, ancak ve ancak verimliliği tecrübelerle sabit olmuş bulunan arı ailelerinden ürün almak teşebbüsünde bulunacaktır.

Şüphesiz ki, her arı ailesi bol miktarda arı sütü yapmaya ehil değildir. İnsanlarda olduğu gibi arılarda da vücut yapısı ya da diğer verimlilik bakımlarından özel istidatları vardır. Bunun gibi saldırgan, çok oğul vermeye muktedir, hareketli, bol bal derleyici, depo edici arılar olduğu gibi çok sakin, oğul yapmaya gelmeyen ve tembel yaradılışı olanlar da vardır.

Binaenaleyh arı sütü yapmaya olan kabiliyetleri yüksek bulunan arı aileleri üretici aramaya, seçmeye kendisini mecbur hissetmeli ve bu hususu, kayıt defterine önemle işaret etmelidir. Bu deney kayıtlarından faydalanmak muhakkak ki arıcıya ileride büyük kâr sağlayacaktır. Genel olarak aynı ırkın arıları örneğin Güney Anadolu’da daha çok süt verebildiği halde kuzey kısımlarda daha az verir: Arı sütü üretiminde arılığa sokulmaması öğütlenen tek bir ırk vardır ki, bu da Kıbrıs ırkıdır. Zira bu ırkın hırçınlık ve saldırganlıkları dış memleketlerde atasözü haline gelmiştir.

Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR