Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SİLİNDİR MAKİNESİ İLE TEMEL PETEK YAPMAK

SİLİNDİR MAKİNESİ İLE TEMEL PETEK YAPMAK
10.04.2017 / 11:50
Silindirle petek imali oldukça pahalı bir tesisata ve aynı zamanda ihtisasa ihtiyacı vardır. Bugün bir çok memleketlerde bu imalât hükümet kontrolü altında imal edilmektedir. Nitekim Tarım Bakanlığı da petek imal eden müesseselerde bal mumu tasfiye cihazlarının mevcut olup olmadığını araştırmaktadır. Fennî arıcılıkta hiç şüphe yok ki petek yapılan balmumunun her türlü zararlı hastalık, mikrop ve sürfelerinden temizlenmiş saf hale getirilmiş olması en mühim mevzudur. Bugün bu iş için Avrupa’da ve Amerika’da tamamen otomatik makineler vardır. Son yıllarda özel teşebbüs de memleketimize çok mükemmel normal petekler imal eden makineler getirmişlerdir.
İleride çok daha ince ve beyaz temel petekler de yapılacağına şüphe yoktur.

TEMEL PETEĞİN ARICILIKTA FAYDASI NEDİR?
1- “Arıcıların en kıymetli sermayesi petektir” bahsinde anlatıldığı üzere bir kilo balmumu 15 - 25 kilo bala denktir.
2- Sunî gümeç levhaları üzerinde işçi arı gözü temeli bulunduğundan arılar bu levhalar üzerinde erkek arı gözleri inşa etmezler. Dolayısıyla da erkek arıların kovanda çoğalmalarını önlemiş oluruz.
3- Bu levhalar çerçevelere düzgün olarak takıldığından çerçeveleri kovandan kolaylıkla çıkarıp koymak, ana arıya geniş bir yumurtlama sahası sağlamak mümkündür.
4- Levhalar çerçevelere sıkıca ve telle tutturulduğundan süzme bal istihsali için santrfüj makinelerinden geçirilmeyi mümkün kılar.
5- Keza petekler çerçevelere sağlamca inşa edilmiş bulunduğundan kovanların naklinde peteklerin düşük arıların telef olma ihtimali yoktur. Bu sayede fennî kovanlar kilometrelerce uzaklara taşınabilirler.
8- Arılar aynı kalınlıkta ve düzgün olarak petek yaptıklarından kovandaki hava değişimi kolay olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR