Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEMEL PETEK SAF VE HİLESİZ BALMUMUNDAN YAPILMALIDIR

TEMEL PETEK SAF VE HİLESİZ BALMUMUNDAN YAPILMALIDIR
11.04.2017 / 11:45
Saf ve temiz balmumundan yapılmayan temel petekleri arılar iyice sarıp kabartma yapmadıkları gibi bunlar çerçevelerde çabukta bozulur, kırılır ve tellere iyice tutturulamazlar.
Saf balmumunun, balı andıran çok güzel bir kokusu vardır. Tadı yoktur, yağlı değildir. Ağızda sakız gibi çiğnendiği zaman dişlere yapışan ve yağlı olan balmumları hilelidir.
Hile yapanlar balmumuna parafin, reçine, inek ve keçi yağları vs. katarlar.
Saf balmumu parmaklar arasında yumuşayarak yoğrulabilir. 63 - 67 derecede erir.
KAÇ ÇEŞİT YAPMA PETEK VARDIR BİR KOVANA NE MİKTAR PETEK GEREKLİDİR?
Kalın, orta ve ince olmak üzere 3 türlü suni petek levhaları imal edilir. Kalın petekler Dadan kovanlarının kuluçkalığında kullanılır. Orta petekler Langstrot kovanlarının kuluçkalık ve ballığında, ince peteklerde ballıklarda kullanılır. Son yıllarda Dadanlarda da orta petek, kalın petek yerine kullanılıyor. Bir de seksiyon çerçevelerine takmak üzere (Yani, çerçeveler içinde gümeç balı istihsal ile satmak için) ince ve beyaz bir petek levhası vardır.
Satılan bu petekler ya Dadan kovanları için 24 X 42 ebadında yahut da Langstrot kovanları için 20 X 42 ebatındadır. Bir kilo yapma peteğe kaç adet Dadan, kaç adet langsrot levhası gireceğini gösterir cetvel çıkarılmıştı. Bu cetvelde kovandaki çerçeve adedine göre kaç kilo mum alınması gerektiği hesaplanır.
BOZUK VE KÜFLÜ PETEKLERDEN BALMUMU ÇIKARILMASI
Bunun en iyi usulü, camekân içinde, petekleri güneşe arzederek eritmektir. Petekler, ayaklar üzerindeki örme tel üzerine serilir. Üzeri camlı ve içi siyaha boyanmış bir camekânda güneş altında bırakılır. Güneşin ısısı ile eriyen bu mumlar örme teli altındaki bir kapta toplanır.
Diğer bir usul, kaynamakta olan suyun içine petekler atılır. Su içinde eriyen mum seyrek dokunmuş bezden bir torbaya aktarılarak sıcağı sıcağına süzülür. Torba bir maşa arasında sıkıştırılarak mumun daha iyi süzülmesi ve yalnız torbada posasının kalması sağlanır. Süzülecek mumun döküleceği kaba bir miktar soğuk su koyma-lıdır ki mum kaba yapışmasın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR