Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜFLENMİŞ ÇERÇEVELERİN TEMİZLENMESİ

KÜFLENMİŞ ÇERÇEVELERİN TEMİZLENMESİ
12.04.2017 / 11:50
Kışın sönen kovanlarda ekseriya birçok küflü çerçeve bulunur. Bu vaziyette yapılacak yegâne şey çerçeveleri ikişer ikişer diğer bir kuvvetli kovanın temiz çerçeveleriyle değiştirmek ve bütün küflü petekleri kovanlara yerleştirmektir. Arılar temizlikte arıcıdan daha ustadır.
Petek küfü rutubetten ileri gelir; onun içindir ki iyi havalandırma tertibatı bulunan kovanlarda rastgelinmeyen bir arızadır. Siyah petekler, eğer muntazam ve az miktarda erkek arı gözü ihtiva ediyorsa, arılar da hasta olmamak şartıyla, değiştirmeğe ihtiyaç yoktur, petekleri sarı iken koyu kestane rengine döndüren âmil sürfelerdir. Bu değişiklik pollen, sürfeleri örten sır vesaireden ileri gelir.
Arılara temizletilecek pollenli çerçeveleri ılık suda bir müddet tutmanın arıların bu işini kolaylaştıracağından bahsetmiştik.
ÇERÇEVELERE TEL VE YAPMA PETEK TAKILMASI
Lüzumlu araçlar: Bız, makkap veya çerçeve delen makine, galvanizli tel, mahmuz, tahta kalıp, biraz ateş veya ispirto lambasıdır. Yapılacak iş sırasıyla şöyledir.
1- Çerçevenin yan çıtasının orta kısmından iki tane delik açınız. Bu delikler üst çerçeveden itibaren 5-8 cm. aralıkta olmalıdır.
2- İnce teli bu deliklerden geçirerek, çerçeve üst çıtasına paralel olacak şekilde geriniz. Telin ucu ya çerçeve yan çıtasına çakılan ufacık bir çiviye bağlanır yahut da yan çıtalardan birinin delikleri yanma birer delik daha delinerek, telin baş ve sonu oradan geçirilmek suretiyle gerilen tele bağlanır. İkinci şık birinciden iyidir. Çerçevelere böylece tel gerilmiştir. Bazı arıcılar, iki telde üst çıtadan alt çıtaya doğru gererek, yapma peteği iki tel üstüne iki tel altına gelecek şekilde aradan sokar ondan sonra mahmuzla kaynatılar. Daha iyi ve sağlam olursa da biraz daha külfetlidir. Teli çerçevenin boyuna iki adet olarak değil enine 3 - 4 dizi olarak geren arıcılar da vardır.
3- Bundan sonra tahta kalıp düz bir yere konur, üzerine sunî petek levhası yayılır. Bunun üzerine de tellenmiş çerçeve yerleştirilir. (Tahta kalıp hakkında izah, “Arıcılıkta kullanılan aletler” bahsinde vardı.)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR