Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEL KULLANMADAN ÇERÇEVELERE PETEK TAKILMASI

TEL KULLANMADAN ÇERÇEVELERE PETEK TAKILMASI
14.04.2017 / 11:41
Seksiyon balları elde etmek için özel surette ince ıhlamur çıtalarından yapılan ve seksiyon kutularına yerleştirilen çerçeveler mum takmak için tel kullanmaya lüzum yoktur. Bu çerçevelerde mumu yerleştirmek için özel surette yarıklar yapılmıştır. Bu yarıklar sayesinde ince temel petekler çerçevelere sıkıca yerleştirilebilir ve arıların düzgün hald petek yaparak, gayet güzel ve gösterişli bal yapmaları sağlanır.
Seksiyon çerçevelerine ince sun’î petekler bütün olarak takılmaz, çünkü kovandaki sıcaklıkla petekler çarpılır ve yapılan bal gösterişsiz olur. Bu mahzuru önlemek için çerçeveye peteği üstten ve alttan iki parça halinde tutturmalıdır. Üstten çerçevenin 2/3’si nisbetinde, alttan da 1/4’ü nisbetinde peteği tutturmalıdır.
Genellikle bal alıcıları, göze hoş görünmesi ve iştihayı celbetme-si sebebiyle petekli bal almayı ve yemeği tercih ederler.
Bal üreticileri de, kendi evlerinde gömeç balları içinde temel petek bulunmasını arzu etmezler.
Bu gibi durumlarda çerçeve üst çıtasından aşağı doğru, bir iki parmak eninde temel petek takılarak, arılara bir iz, başlangıç bırakılır. Arılar o başlangıcı kendi yaptıkları mumla aşağı doğru uzatarak balla doldururlar.
Arıları fazla uğraştırmakla beraber, şüphesiz ki bu şekilde elde edilen ballardaki mum nisbeti daha azdır ve daha tabiî olup yenilmesi daha lezizdir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR