Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVAN ÇERÇEVESİ İMALİ HAKKINDA DÜŞÜNCELER - 1 -

KOVAN ÇERÇEVESİ İMALİ HAKKINDA DÜŞÜNCELER - 1 -
17.04.2017 / 11:58
Tarım Bakanlığının, fenni kovan imal eden fabrikalarında, yalnız fenni kovan çerçevesi de imali hususunda düşünceler.
Malum olduğu üzere, gerek Özel sektörde, gerekse Tarım Bakanlığına bağlı Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsü ile Ayancık Devlet Orman işletmesi Kereste Fabrikası ve Zirai Donatım Kurumlarında imal edilmekte olan Fenni Kovanlar pek pahalıya mal olmaktadır. Ayancık kereste fabrikasında satılmakta olan monte edilmemiş Lang-strot kovanları ile Dadant kovanları mahallinde ihtiyaç sahiplerine intikali asgari 15 lira nakliye, montesi için işçilik, çivi masrafları le boya ve akpağına saç geçirilmesi ile diğerlerinden aşağıya mal edilememektedir. Zirai Donatım Kurumlarında satılan kovan fiyatları ise, imal yeri olan Adapazarı’na kurumun uzaklık ve yakınlığı ile mütenasip olarak, maliyeti yükselmektedir. Bu yıldan itibaren, Adapazarı’nda yapılmakta olan kovanlar İstanbul’da Zirai Donatım Kurumunun Selimiye deposunda
Ankara’da Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsünde imal edilen Langstrot tipi kovanlar da monte edilmiş, boyalı ve kapakları saçlı olup müessesede teslim fiyatları hayli yüksektir.
Takdir buyurulacağı üzere, mali imkânları dar, mahdut ve kısır olan köylerimizde, bu fiyatlardan fenni kovan alarak köye getirilebi-lip, modern arıcılığa başlayacak olan çiftçilerimiz pek azdır.
Halbuki; yurdumuzun pek çok kasaba ve köylerinde kereste çok ucuza temin edilebilmekte ve gerek köy marangozları, gerekse elinden bir parça marangozluk gelen arıcılar, fenni kovanların çerçeveleri dışında kalan Tabla - kapak - kuluçkalık ve Ballık gibi kaba kısım larını mükemmel bir surette yapabilmektedirler.
Fenni kovanların en önemli parçaları olan ve milimetrik ölçülerinde dahi hiç hata kabul etmeyen çerçevelerin imali ise; köylerimizdeki basit aletlerle hem mümkün olmamakta ve hem de yapmak isteyenleri pek fazla usandırarak, bıkkınlık ve bitkinliğe, bedbinliğe sevkettiği gibi, yapılanlarda teknik ölçülerden mahrum bulunmakta ve bundan ötürü de bu kovanlarla arıcılığa başlayanlar muvaffak olamayarak kısa zamanda hüsrana uğramaktadırlar.
Bu sebeplerle: Aşağıdaki maddelerde sıralanan faydalanma da nazara alınarak, kovan imal eden ve yukarıda isimleri geçen teşekküllerin, yalnız ÇERÇEVE de imal ederek, monte edilmemiş olarak 10 - 20 - 50 - 100’lük ambalajlar içinde, satış yapmalarım yurt arıcılığının kalkınması bakımından faydalı görmekteyiz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR