Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVAN ÇERÇEVESİ İMALİ HAKKINDA DÜŞÜNCELER - 2 -

KOVAN ÇERÇEVESİ İMALİ HAKKINDA DÜŞÜNCELER - 2 -
18.04.2017 / 11:52
1- Arı kovanlarının nakli güç, geç ve pahalıdır. Gerektiğinde Ruşet Kovan veya Ballık olarak kullanılabilecek ölçü ve evsafta çıta - tel veya sicimlerle iyice sarılı olarak sevkedileeek olan monte edilmemiş çerçevelerin nakli, kolaylık - ucuzluk ve sürat sağlayacaktır. Posta ile yollamak dahi kabil olacaktır. (20 kilodan az olacağından).
2 - Fabrikasyon imalâtı olarak hazırlanacak çerçevelerin hepsi aynı evsaf ve ölçüde olacağı gibi, fabrikalarda ufak ve artık kereste parçalarının kıymetlendirilmesini de mümkün kılacaktır.
3- Köylülerimiz, ellerindeki tahta ebadına göre kovan ve yaptıkları kovana göre çerçeve imal etmeyip, aldıkları çerçeveye göre kovan imal edeceklerinden, köylerdeki dejenere fenni kovan imali de önlecektir.
4- Eski fennî arıcılar, kırılan, yıpranan ve balı ile satılan çerçevelerinin noksanlığını bu sayede kolaylıkla tamamlayacaklardır.
5- 1951 - 1954 yıllarında, Ankara Arıcılık Kooperatif ince Ayancık Devlet Orman işletmesinde onbinlerce yapılan, fakat bilâhare iyi netice vermediği anlaşılan, içten içe 20 X 40 cm. çerçeve ölçülü Amerikan tipi Langstrot kovanlarının, halen arıcılar elinde kalan kuluçkalık ve ballık sandıklarına da 2,8 cm.lik kasalar ilâve edilerek, Tarım Bakanlığınca tavsiye edilen 22 X 42 cm. ölçülü Langstrot çerçeveleri ile kullanılabilir bir hale getirilebileceği gibi, 7,8 cm. lik kasalar ilâvesi ile 10 çerçeveli Dadan Kovanı haline ifrağ ile, bunların da kıymetlendirilip kullanılması mümkün olacaktır.
6- Tarım Bakanlığının Türk arıcılarına tavsiye ettiği standart ölçüde Langstrot ve Dadan kovan çerçeveleri tek tip ve tek ölçüde olacağından, bütün yurtta çerçeve tip ve ölçülerinde yeknesaklık da sağlanmış olacaktır.
7- Düz, yani koltuksuz yan çıtalı çerçeveleri arasındaki mesafeyi, köylülerimiz hiçbir zaman parmakları ile ayarlayamadıklarından dolayı, arılar petekleri karışık olarak yaptığı gibi, gezginci arıcılıkta büyük bir nakil zorluğu ve arı telefatı da olduğundan, iki çerçeve arasındaki mesafeyi kendiliğinden ayarlayan koltuklu çerçeveler yapımı sayesinde bu önemli mahzur da önlenmiş olacaktır.
8- Tarım Bakanlığınca yurdun her tarafında açtırılmakta olan arıcılık kurslarında, fennî kovan yapımı bahsi, kurs öğretmeninin ve kursiyerlerin 1 ve bazen 2 hatta 3 gününü aldığından, hazır çerçevelerin montesi ile hemen kovana yerleştirilmesi sayesinde zamandan da büyük tasarruf sağlandığı gibi, kursiyerlerin ilgisinin dağılmaması bakımından da faydalı olacaktır.
9- Yurdumuzda, senelerden beri açılan arıcılık kurslarının çok yerde başarısızlığa uğramasının yegâne sebebi, kurstan sonra büyük bir aşk, şevk ve iştiyakla hemen fennî arıcılığa başlayacak olan kimselerin ucuz ve kolay kovan temin edememeleridir.
Standart ölçüde, çerçeveler yapıldığı takdirde, köylerde her arıcı bizzat kendisi de ucuz ve kolay olarak kovan imal edebilecek ve bir kutu veya naylon torba içinde gelen çerçeveleri zevkle monte ederek fennî bir kovana sahip olabilecektir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR