Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIK YAPACAKLARA TARIM BAKANLIĞINCA SAĞLANAN KOŞULLAR

ARICILIK YAPACAKLARA TARIM BAKANLIĞINCA SAĞLANAN KOŞULLAR
19.04.2017 / 12:33
Arıcıların ve arıcılık yapacakların teknik bilgisini arttırmak ve arıcılık sanatının yurdumuzda gelişmesi ve yayılmasını sağlamak üzere; ilkel kovanlarla ve usullerle arıcılık yapılan ve Flora durumu arıcılığa elverişli görülen bölgelerde ve arıcılık kursu açılması hususunda talep olan yerlerde, Tarım Bakanlığı arıcılık mütehassısla-rınca bir hafta süreli kurslar açılır.
Kurslara iştirak parasızdır. Kursa muntazaman iştirak edenlere “Arıcılık Kursu Belgesi” verilir.
Kurslar nazari ve tatbiki olarak günde 2 ilâ 4 saat arasındadır. İştiraki 10 kişiden az olacak yerlerde kurs açılmaz. 30 kişiden fazla kursa iştirak ettirilmez. Fazlası için aynı yerde ikinci bir kurs açılabilir.
Kurs öğretmeni kurs mahalline her türlü arıcılık malzeme ve ekipmanı ile birlikte Dadan ve Langstrot kovanları getirir. İptidaî kovanlardan fennî kovana nasıl aktarma yapıldığını da tatbikî olarak gösterir. Kursiyerlere pratik de yaptırır.
Bir mahalde arıcılık kursu açtırmak için İL’de Teknik Ziraat Md.lüğüne müracaat kâfidir.
ARICILIK DEMONSTRASYONLARI
Asgari 10 adet arılı ilkel kovanı bulunan ve bilfiil arıcılık yapan, çevresi halkı tarafından sevilip sayılan, öğrendiği yeniliği komşularına öğretmeyi seven, arılığının sık sık kontrolü teknik elemanca mümkün olan bazı kimselerin arılıklarda Teknik Ziraat Teşkilâtınca, arıcılık demonstrasyonları yapılır.
Bu şahıslara 3 adet fenni arı kovanı, birer adet körük, maske, eldiven, mahmuz, balbıçağı, kovan açacağı, 3 adet yemlik, 3 makara tel ve 5 kgr. temel petek ayriyeten 2 seneliğine verilir.
Bu arılıkta 2 tip kovandaki verim denemeleri yapılır. Ayda en az iki defa arıcılık uzmanı kontrola gelir, arıcıya ve çevresindeki meraklılara teknik arıcılığın bütün inceliklerini öğretir.
TARIM BAKANLIĞI VE ÖZEL İDARE YARDIMLARI
Arıcılığa müsait olan köylere, gerek kovan yapımında örnek olması, gerekse çok hevesli fakat fakir olup, bankadan kredi almak imkânlarından da yoksun olan vatandaşlara tevzi edilmek üzere Tarım Bakanlığı veya özel idare bütçesinden kovan ve sair arıcılık malzemeleri de alınır.
Tokat valilerinden sayın Fazıl Kaftanoğlu ile İ. Hakkı Albayrakoğlu’nun zamanlarında özel idare bütçesinden kovan alınarak, arazisinin % 85’i meyilli ve verimsiz olduğundan tarım üretimi pek kısır olan Reşadiye köylerine dağıtılmıştır.
Tarım Bakanlığının yukarda sayılan yardımlarından nasibini alan Reşadiye ilçesinden, bu yıl öğretmen Durmuş Erdoğan vasıtasiyle nüfus memuru Efdal Mısırlı’dan aldığım şu mesajı kaydetmeden geçemiyeceğim.
“Kızılcaören köyündeki 10 kovanıma bu yıl 3 üncü ballıkları da attım. Ziraatçıya selâm ve teşekküllerimi söyle. Bu sene sarı oğlanın fakülte masraflarını yalnız bal parasından karşılayabileceğim.” (Bir ballıkta 25 - 30 kilo bal vardır).
Özel idare yardımlarının nasıl sağlanıp, köylüye intikal ettirildiğine dair bir rapor örneğini «ARI MAYA» pratik Arıcılık Dergisinden alarak Özetliyoruz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR