Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

REŞADİYE ARICILIĞI HAKKINDA RAPOR - 1 -

REŞADİYE ARICILIĞI HAKKINDA RAPOR - 1 -
20.04.2017 / 12:22
‘’İşbu rapor, Sayın Tokat Valisi Fazıl Kaftanoğlu’nun Reşadiye bölgesindeki tetkik gezileri esnasında Reşadiye köylüsünün kalkınmasında Fenni Arıcılığın büyük rol oynayacağına işaretle, bu husustaki istek ve mütalaalarımızın bildirilmesine emirleri üzerine hazırlanmıştır.’’
1 – Reşadiye kazasının arıcılığa elverişlilik derecesi:
İlçe arazisi 400 metre irtifaındaki Kelkit vadisinden itibaren, 1800 metre irtifaındaki köylere kadar yer yer ayrı özellikler ve mikro klimalar (küçük iklim bölgeleri) arz etmektedir. Kazanın, bu rakamları arasındaki çiğdem ve menekşe dolu yemyeşil yamaçları, bol sulu vadileri ve 8 ağacı 100 kilo bal veren ıhlamur dolu ormanları, hasseten ziraatı yapılmış hissini veren vasi miktardaki Ballı Babalı tarla ve tepecikleri, kekik dolu kırları, bol çiçekli yaylaları ve arıların süratle üremesine pek elverişli geçen ilkbaharı ile Anadolu’da arıcılığa en müsait olan bir bölgedir.
Tokat Teknik Ziraat Müdürlüğü dosyalarındaki, Bakanlık Arıcılık Mütehassısları raporlarında da ehemmiyetle işaret edildiği üzere, vilayetimizin arıcılığa en elverişli bölgesi Reşadiye’dir.
2 – Reşadiye köylüsünün kalkınmasında arıcılığın kısaca önemi:
Ziraatın türlü şubeleri içerisinde en az emek ve masrafa mukabil en çok kâr getiren, köylünün diğer meşgalelerini sekteye uğratmayan, Reşadiye gibi arıcılığa elverişli olan yerlerde başlı başına bir geçim vasıtası olabilen Fenni Arıcılık, kazamız köylüsünün kalkınmasına refaha kavuşmasına pek büyük bir destek olacaktır.
Senelerin ortalaması olarak Reşadiye kazası yılda 10.000 ton buğday istihsal etmektedir. Yegane sermayesi verimsiz tarlası, tohumu, çift – çubuğu, karısı ve çocuğu ile bütün sene boyunca çalışarak istihsal ettiği bu miktar buğdayın değeri azdır ve ancak kendi yemeklik ve tohumluk ihtiyacını zor karşılayabilmektedir.
Halbuki, bugünkü müdahalesiz filora durumu ile Reşadiye kazası 6000 arı ailesini besleyebilecek durumdadır. Hiç mübalağa etmeden söylenebilir ki beher kovandan asgari 20 – 30 kilo bal istihsal edildiği takdirde her sene Reşadiye köylüsünün cebine en az – buğday istihsalatının beşte biri değerinde – para girecektir ki, bu kazancı halen Reşadiye’de başka hiçbir teşebbüsün bu kadar süratle ve kolaylıkla sağlamasına imkan yoktur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR