Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIK KREDİLERİ

ARICILIK KREDİLERİ
24.04.2017 / 11:47
ARICILIK KREDİLERİ NEDİR? NASIL ALINIR? KİMLERE VERİLİR?
Ciddi ve samimi bir şekilde, fennî arıcılığa başlayacak olanlara, il ve ilçelerdeki tarım teşkilâtı, mümkün olan her türlü yardım ve kolaylığı sağladığı gibi, T. C. Ziraat Bankası da, arıcılarımıza, aşağıda açıklayacağımız şekilde, 4 yıl vade ve % 7 gibi cüzi bir faizle gayet tatminkâr arcılık kredileri açmaktadır.
Şurasını hemen ve ehemmiyetle kaydedelim ki arıcılıkta zarar diye bir hane yoktur. Yeter ki, alınan arıcılık kredileri yerine, maksata ve ihtiyaca sarfedilsin. Satın alınan kovanlar, temel petekler her zaman satın alındığı değeri muhafaza eder ve hatta bazı yılların arıcılığa çok elverişli gitmesi, oğul ve ballık ilâve mevsimlerinde aranıldığı zaman bulunamaması gibi sebeplerle fiyatlar hayli yükselir. Hele arıcının petekleri çerçevelere zevkle takmış olması, kovana arı ailesi yerleştirmiş bulunması, hem çok hoş geçen emeği kıymetlendirir ve hem de satın alınan malı kısa zamanda değerlendirir.
Meslek hayatımızda, arıcılık kredisi alarak arıcılığa başlamış ve başarı göstererek, mütevazi gelirine eklediği bu yeni destek gelirle maddî refaha ermiş, çocuklarını okutabilmiş, köyden şehre inerek ev ve akar sahibi olmuş çok arıcılar tanıdığımız gibi, aldığı krediyi yerine sarfetmediği için çok müşkül durumlarda kalmış, çevredeki güven ve itibarını sarsmış kimselere de çok rastladık.
1953 yılında, Anadolu’nun bir ilinde Ziraat Bankası’nın müteselsil kefaletle 136 arıcılık kursu görmüş şahsa açtığı arıcılık kredilerinin, bir yıl sonra yerine sarfedilip edilmediği hususunda Ziraat Bankası elemanları ile yaptığımız tetkikte, maalesef 16 kişinin arıcılığa başladığını, gerisinin krediyi har vurup harman savurduğunu esefle müşahede ettik. Tabiî banka, borçlara müstaceliyet kesbettirerek derhal takibata geçti ve en kolay kimlerden tahsil edebildi ise, edemediklerininkini de onlardan aldı. Olay o ilde senelerce kahvelerde kulüplerde, mahkeme koridorlarında ve mahallî gazete sütunlarında günün konusu oldu.
Ziraat Bankası ilk 10 kovan için 4 yıl vade ve % 7 faizle 2500 TL., ondan sonraki 40 kovan için 3500 TL. ki ceman 7000 lira donatma kredisi ve bunlara ilâveten ayrıca da, gerektiğinde % 9 faiz ve bir yıl vade ile çevirme kredileri açmaktadır.
Çevirme kredileri, şeker ve sun’î petek bedeli ile kovanların boya ve tamir masrafları olarak 1200 TL., arılarını gezdirecek olanlar için 700 TL. ve hastalıklarla mücadele için 500 TL. ilâve çevirme kredileri açmaktadır.
Arıcılık burslarında ve köy gezilerinde çiftçimizin bu konu ile pek yakından ilgilenip, bazı şikâyet ve sızlanma ile Bankaya haksız bühtanlarda da bulunduklarını nazara alarak, arıcılık kredilerinin kimlere, nasıl, hangi şartlarla ne miktar ve hangi teminatla açılacağı hususundaki en son broşürünü: “para ve sermayeye dayanmayan hiçbir fikir ve teşebbüsün muteber olmayacağı” netice vermeyeceğine de kani olarak aynen alıyorum.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR