Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YURDUMUZDA ARICILIK

YURDUMUZDA ARICILIK
25.04.2017 / 12:08
Yurdumuz bal ve balmumu üretimi bakımından geniş tabiat şartlarına sahip olmasına rağmen, bugün gerek üretim miktarı ve gerekse ürünün kalitesi tatmin edici bir seviyede değildir.
Hepimizin de çok yakından bildiği ve gördüğü gibi, hâlâ bir çok yerlerde arıcılıkta ağaç dallarından veya kamıştan yapılmış sepetler, kül ve toprak karışımından mamul borular, hatta içi oyulmuş ağaç kovukları kovan yerine kullanılmaktadır.
Verim azlığına ve kalite düşüklüğüne yol açan bu tip ilkel kovanlar yerine fenni kovanlarla modern metodlarla arıcılık yapıldığı takdirde, kolayca kontrol sayesinde gerekli yardımların zamanında yapılması suretiyle arıların daha çok bal yapmaları sağlanabileceği gibi, her türlü hastalık ve zararlılara karşı müessir tedbirlerin alınması da mümkün olabilir.
FENNİ KOVANLARDA YAPILACAK ARICILIKTA YÜKSEK VERİM
1- Hâlen yurdumuzda küçük ve büyük olmak üzere iki tip fennî arı kovanı kullanılmaktadır. Küçük tip fennî kovanın çiçeği bol olmayan ve kışları mülayim geçen yerlerde; büyük tip fennî kovanın ise, çiçeği çok kışı uzun ve soğuk geçen bölgelerde kullanılması lâzımdır.
2- Fennî kovanlardan çok bal almak için;
a) İlkel kovanlar fennî kovanlara aktarılmalıdır.
b) ilkbahar yemlemesi asla ihmal edilmemelidir.
c) Ballı bitki çeşidi bol olan yerler tercih edilmelidir.
d) Seyyar arıcılık yapılmalıdır.
3- Arıların da insanlar gibi düşmanları veya hastalıkları vardır. Arı hastalıklarının bazıları büyük zararlar yapar. Bununla beraber dikkatli davranıp vaktinde tedbir alınırsa korkulacak bir durum olmaz. Bunun için arıların sık sık kontrol edilmesi en ufak bir şüphe üzerine en yakın Tarım Bakanlığı Teşkilâtına haber verilerek kovanların muayene ettirilmesi icabeder.
4- Teknik arıcılıkta, körük, maske, eldiven, eldemiri, bal bıçağı, mahmuz, ekstraktör, bal dinlendirme kabı ve ana arı ızgarası gibi âlet ve malzemelerin mevcut olması gerekir.
KREDİ ALABİLME ŞARTLARI
T. C. Bankasından aşağıda belirtilen konularda arıcılık kredisi alabilmeniz için;
1- Tarım Bakanlığınca düzenlenmiş arıcılık kursunu başarıyla bitirmiş olmanız veya kendi kendinizi yetiştirmiş teknik arıcı olduğunuza dair adı geçen Bakanlık Teşkilâtından bir belge almış olmanız,
2- Modern usullerle fennî kovanlarda arıcılık yapmayı plânlamanız,
3- Bankaya vadesi geçen ziraî borcunuzun bulunmaması,
4- Açılacak krediler için kâfi miktarda teminat vermeniz gerekmektedir.
Arıcılık kredileri için bankaya müracaat şekli:
Yukarıda belirtilen şartları haiz bulunuyorsanız, oturmakta olduğunuz ve ziraî işletmenizin bulunduğu köy veya mahallenin bağlı olduğu il ve üçedeki Ziraat Bankasına giderek bu konudaki ihtiyaç ve dileğinizi br yetkili memura şifahi olarak bildirmeniz ve Bankanın vereceği «Kredi istek Beyannamesini» doldurmanız lâzımdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR