Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HASTALIKLA MÜCADELE İÇİN ÇEVİRME KREDİSİ

HASTALIKLA MÜCADELE İÇİN ÇEVİRME KREDİSİ
27.04.2017 / 12:16
Keza, yine asgari 40 fennî kovana sahip arıcıların, sahip oldukları arıları bir hastalıkla karşılaşmış bulunuyor ve bunu teknik elemanlardan alacağı bir raporla tevsik edebiliyorlarsa kendilerine hastalık ve mücadele için 500 lira ilâve Çevirme Kredisi açılmaktadır.
B) 50 adetten fazla fennî kovan sahibi arıcılara kredi açma selâhiyeti:
Banka Şubeleri, 50’den fazla fennî kovana sahip arıcıların ihtiyaçları olan Çevirme Kredisini Genel Müdürlüğümüzden alacakları yetkiye istinaden açmakta ve kullanmaktadır.
C) Çevirme Kredilerinde Vade ve Faiz:
Arıcılara açılmakta olan Çevirme Kredilerinin faizi % 9, vadesi ürünün satış bedelinden tahsil edilmek üzere azamî bir yıldır.
3 - ARICILIK KREDİLERİNİN TEMİNATI:
Ziraat Bankası şubelerinin açmaya yetkili bulundukları yukarıdaki bölümlerde belirtilen miktarlardaki çevirme ve Donatma Kredilerinin ödeme gücü yerinde başarılı çiftçilerin birbirlerinin müteselsil kefaletiyle kullandırılması mümkün olduğu gibi, mevcut gayrimenkullerinin ipoteği ile de işlem yapılabilir. Büyük kredilerde gayrimenkul ipoteği tercih edilmektedir.
ARICILIK KREDİSİ KONUSUNDA BAZI VAKIALAR
T. C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünün Tarım Bakanlığı ile hazırlamış olduğu bu güzel ve dörtbaşı mamur arıcılık kredisi yönetmeliğine rağmen, şube ve ajans müdürlerinin, kredi talebinde bulunan birçok arıcılara, tabir caizse bin dereden su getirterek kredi vermekten imtina ettikleri, günler, haftalar ve hatta aylarca banka kapısını aşındırdıkları ve onları tefecilere muhtaç ettikleri de meslek hayatımız boyunca rastladığımız birer vakıadır.
Gösterilen türlü müşkülâtlarda, konunun başında bahsettiğimiz gibi, krediyi yerine sarfetmemiş olanların geçmişteki etkisi vardır.
Fakat, pek ciddî ve samimî surette arıcılık yapacak, her türlü teminatı verecek, evini arazisini ipotekle beraber iki muteber kefil de gösterecek, bana para vermeyin, şu devlet müessesesine, alacağım kovanların bedelini gönderin, gelin asırlık arılığımdaki ilkel kovanlarımı da görün, diyen ve bankaya ömründe ilk defa bu maksatla baş vuran ve mahallî ziraat teşkilâtının teknik teminat ve tavsiyesi de olan kimselere bile bazen kredi vermekten imtina edildiğini de belirtmeden geçemiyeceğim. Zira bunu belirtmeden geçmek pek çok arıcıların bana bühtanına sebep olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR