Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVAN KAPAKLARININ KORUNMASI

KOVAN KAPAKLARININ KORUNMASI
01.05.2017 / 09:08
Yağışlardan kovanın muhafazası için, kapakların üzerine teneke galvanizli saç, çinko, muşamba, naylon v.s, geçirilmesi gerekir. Beşik örtülü kovanlarla kapalı yerlerde kullanılacak kovanlar muhafaza istemez. Düz kapaklarda naylon ve katranlı muşamba çok ucuz olursa da dayanmaz. Çinko ve Galvanizli saçlar uzun ömürlüdür. Fakat güneş altında çok kızarlar. Sıcak ve soğuğu kapak altına geçirmemesi için çinko ile tahta altına gazete veya mukavva koymak faydalıdır. Kapak altına köpük tabir edilen muhtelif kalınlıklardaki levhalardan da konulmaktadır. Teneke levhalar çok çabuk paslandığından kovanla birlikte boyanmalıdır. Açık renkler güneşi aksettirdiğinden fazla kızmayı da önler.
Kendinden boyalı ithal malı tenekeler de çok elverişli olup hem paslanmamakta, hem çok hafif olmakta ve çok ucuza mal edildiği gibi gayet zarif ve inceliği sebebiyle çakılması kıvrılması da kolay olmaktadır.
KOVANDA BÖLME TAHTASININ ÖNEMİ
Her kovan için bir tane de bölme tahtası yaptırılması ihmal edilmemelidir. Kovanda daima arıların işgal etmiş olduğu kadar çerçeveler bırakılarak kovanın bir kenarına itilir ve kalan boşluk bir bölme tahtası ile ayrılır.
Bu sayede hem ana arı, dar ve muayyen bir sahada husule gelen hararetin yardımı ile yumurtlamaya devam edecek ve hem de Kuluçkalığı ısıtmak için kovanda beklemek mecburiyetinde olan İşçilerin mühim bir kısmı dış işlerde çalışabilecektir.
Arılar toplu bir sahada çalıştırılmış olacakları için mevcut çerçeveleri kısa bir zamanda doldurabilecekleri gibi, aile geliştikçe ilâve edilen yeni çerçeveleri de çabucak kabartabileceklerdir.
En iyi bölme tahtası kovanın yan cidarlarına yapışacak, alttan tabana, üstten örtü tahtasına değecek şekilde hazırlanan içi dolu bir çerçevedir.
Kovanın dip tahtasından örtü tahtasına kadar olan uzunlukta iki çıta kesilir. Çıta kalınlığı ile birlikte kovanın içten içe uzunluğu kadar kesilen tahta parçaları çıtalara çivilenir.
MUAYENE KUTUSU
İki kuluçkalık çerçevesi alacak büyüklükte hafif bir kutu. Üst tarafında, kovan açık vaziyette iken, kovanın üst kenarına asılabilecek iki çengel mevcut. Çerçeveleri muayeneye başlarken ilk çıkardığınız çerçeveyi ot, toprak v.s. üzerine koyarak arıların telef olmalarına sebep olacağınıza, bu kutu içerisine asıyorsunuz. Analı çerçeveyi de bu kutuya koyabilirsiniz. Muayene bitince kutuyu alıp içerisinde maske veya diğer âletleri muhafaza edebilirsiniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR