Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HANGİ TİP KOVANLA ARICILIĞA BAŞLAYALIM

HANGİ TİP KOVANLA ARICILIĞA BAŞLAYALIM
02.05.2017 / 11:54
Bu, arıcılığa yeni başlayan karşılaşacakları ve karar vermekte tereddüt ederek üzülecekleri bir konudur.
Arıcılığa gayet elverişli olan, yazın çiçekli zamanları uzun müddet devam eden, kışları sert ve soğuk geçen yerlerde Dadan kovanları kullanılmalıdır.
Orta Anadolu gibi çiçek tozu ve nektar kaynakları kısa zamanda kesilen, yazları yağışsız ve baharı kısa geçen yerlerde Langstrot kovanından şaşmamalıdır.
Ancak; muhtelif vesilelerle de belirttiğimiz gibi arıcılık, biraz da zevk, merak işidir ve bölgevî araştırmalara ve şahsi müşahedelere dayanan bir meslektir. Güzel yurdumuzun da hemen hemen her bölgesi özel bir iklim karakteri göstermekte, tabiat şartlarının çeşitli faktörleri bi-ribirine yakın iki köyü bile, başka şekilde etkilemektedir. Misal olarak Karadeniz bölgesindeki Canik dağlarının kuzey yönü ile güney yönündeki köyler ayrı bir iklim özelliği taşıdığı gibi, bir ilçeye bağlı köylerin dahi, bir kısmı 400 metre rakımda, bir kısım dağ köyleri de 1400- 1500 rakımın üstündedir. Köyün birisinde çok geniş bir sahada çayırlık ve yoncalıklar vardır, diğerinde ise meselâ vasi miktarda pancar ziraatı yapılmaktadır. Bol çayır olan yüksek bir köye gidip arılıkları tetkik ettiğiniz zaman, orada bir insanın dahi içine rahatça girebileceği büyüklükte, KAVRAN denilen iri kütük kovanlarına rastlarsınız. Daha aşağıdaki bir köyde ise ağacın içi oyularak yapılmış iki kuzu yemliği teknesinin üst üste ters konması ile yapılmış YARMA kovanlara rastlarsınız. İptidai usulde arıcılık yapan köylülerimiz dahi kovanlarını çevrenin şartlarına uydurmuşlardır.
Ayrıca; bazı bölgelerimizde ziraî asayiş zayıftır. Vatandaş, kovanını kilit altında tutmak ve az bir yere çok sayıda kovan sıkıştırmak ister, üstten ellenen ve eklemeleri üst üste konan Dadan ve Langstrot kovanları ile bu istek, bu arzu gerçekleştirilemez. Bu takdirde ise arıcının uzun ve arkadan ellenen kovanlarla çalışması gerekir.
İkincisi; Dadan ve Langstrot kovanları ile çalışmak diğer tip kovanlarda çalışmaya nazaran zordur. Çünkü, kapak ve Örtü tahtaları açıldığı zaman bütün çerçeveler ve arılar meydana çıkar. Gezginci arıcılıkta, taşımaya hazırlamak, ve taşımak da müşküldür. Hele ballıkların konulması, alınması ve bir kış boyu dar evlerde koyacak yer bulunması, saklanması, muhafazası, indirip bindirmesi usandırıcıdır. Arkadan ellenen uzun kovanlarda ise bu mahzurların hiçbiri yoktur.
Türkiye’de neşredilmiş hemen hemen hiçbir arıcılık kitabında, yapım ve özelliklerine yer verilmemiş olan ve ilgili kurumlarca tetkik ve denemeye alınmamış bulunan arkadan ellenen ve üst üste yerleştirilmesi mümkün olabilen bir kovan tipi Türk arıcılarına tanıtılmamıştır.
Bu bakımdan, a) Arıları kışlatmanın kolaylaştırılması, b) dar yerde daha çok sayıda arı besleme imkânının sağlanması, c) kovanların daha uzun ömürlü olabilmesi, d) boya ve çinko masraflarının kalkması ve e) herkesin malını emniyet içinde bulundurması bakımından Dadan ve Langstrot tipi kovanlara ilâveten, köylerdeki şartlara uygun, kapalı yerlerde, üst üste konulabilecek şekilde arkadan ellenen tipte kovanlar yapılması ve tanıtılması konusunun ilgili müesseselerce ele alınmasında fayda mülâhaza ediyoruz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR