Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CAMLI KOVANLAR

CAMLI KOVANLAR
03.05.2017 / 12:08
Bazı meraklı arıcılar, arıların yaşayış ve değişmiyen prensiplerini tetkik etmek için camlı kovanlar yapmaktadırlar. Tarım Bakanlığınca yurdun muhtelif köşelerinde açılan arıcılık kurslarında da camlı kovanlar gösterilmekte ve kursiyerlerin ilgi ve görgülerinin artırılmasına çalışılmaktadır. Bu kovanlarda arı fertleri arı yumurta ve sürfeleri tanıtılmakta ana arının yumurtlaması ve arıların nektar kaynaklarını birbirlerine haber vermek için yaptıkları arı dansları kurslara iştirak edenlere gösterilmektedir. Zevk ve merak sahibi bazı kimselerin bu arı akvaryumlarını pencere ve balkonlarına koyarak merak ve tecessüslerini tatmine çalıştıklarına da son yıllarda rastlanmaktadır.
Bazı eski ve softa arıcılar, arıların sırlarını gizlemek için camlı kovanların camını sırladıklarını beyan ederlerse de bu görüş yanlıştır, iyi hazırlanmış camlı kovanları bir çanta gibi taşımak, aylarca bu kovanlarda muhafaza edilerek bal ve çiçek tozu taşımalarını takip etmek mümkündür.
Camlı kovanlarda tek bir çerçeve bulunur. Her arıcı kullanmakta olduğu kovanların çerçeve ölçülerine göre çok ucuz ve basit bir surette camlı kovan yaptırabilir.
Camlı kovan yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken husus kovana sarkıtılan peteğin yüzü ile camın iç yüzeyi arasındaki açıklığın 6,5 mm’den az ve 7,5 mm’den fazla olmamasıdır. Bu aralık az olduğu takdirde arılar propoli ile kapatmakta, çok olduğu takdirde ise balmumu ile petek indirmeye çalışarak camın kapanmasına sebep olmaktadır.
Camlı kovanın eni yanı camdan cama açıklığı 38 mm’dir. Çerçeve alt çıtası ile alt tahta arasındaki açıklık 2,5 cm, üst çıta ile kapak arasındaki açıklık 8 mm’dir. Ön kısımda uçma deliği üst kısımda ise kafes telle kapatılmış bir yemleme deliği vardır. Çerçeve kulaklarını oturmak için gerekli lambalarda diğer kovanlardaki gibi açılmaktadır. Çerçeve yan çıtası ile camlı kovanın ön ve arka yüzeyi arasındaki açıklık da 7-8 mm olmalıdır.
Uçma deliği önüne bir parça kafes tel raptiyelenerek akşam kapatılır ve soğuk gecelerde kovan içeriye alınır. Haftada 2-3 defa 50’şer gram şeker şurubu vermek, tetkik dışında güneşin yakıcı sıcağına maruz bırakmamak gereklidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR