Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DIŞ ÜLKELERDE FENNİ KOVAN ÇEŞİTLERİ

DIŞ ÜLKELERDE FENNİ KOVAN ÇEŞİTLERİ
04.05.2017 / 12:05
Fenni kovanların pek çok çeşitleri vardır. Hepsinde esas çerçevelerin müteharrik olmasıdır. İklim, çevre, maksat ve ihtiyaca göre çerçeve ölçüleri ve kovandaki duruşları değişikliğe uğramıştır.
Şurasını tekrar ve teessürle kaydedelim ki, dünyadaki arıcılık çalışmalarına gereken ilgiyi göstermemekte, “bu konudaki yenilikleri takip edememekteyiz. Her iki senede bir defa toplanan Dünya Arıcılık Kongresine Türkiye’mizden bir delege, davet ve hatırlatılmaya rağmen gönderilmemektedir.
1965 de Paris ve 1967 de Waşington’da yapılan Dünya Arıcılık Kongresine kendi imkânları ile iştirak eden Sayın Halim Türkmen’in belirttiğine göre; bilhassa gezginci arıcılığın kolaylaştırılması için yeni kovan tipleri yaratılmaktadır. Romanya’da bir römork içine 16 kovan yerleştiriiebilmekte ve bunlar mafsallı çerçevelerle ve manivela yardımı ile, romörkten indirmeden kolaylıkla muayene edilmekte ve çerçeve mübadelesi yapılabilmektedir.
Sayın Türkmen’in Almanya’dan getirdiği ve onu örnek alarak bir kaç adet yaptırdığı üç katlı, arkadan ellenen Alman halk tipi kovanlar, çevresinin arıcılığa daha elverişli olması sebebiyle iyi netice vermemiştir. Çerçevelerin ufak oluşu, çabuk dolmasına, sebep olmuş dolayısiyle de sık sık muayene gerektirmiştir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR