Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEÇİT KOVANLAR HAKKINDA DÜŞÜNCELER

GEÇİT KOVANLAR HAKKINDA DÜŞÜNCELER
05.05.2017 / 11:54
Arıcılık Kooperatifince imal ettirilen 4 tip kovandan biri olan köy tipi kovanlar, bilhassa köylülerimizin, asıl fennî arıcılığa geçiş için bir geçit kovan olması düşüncesiyle imal ettirilmiştir. Hakikaten de bu tip kovan köylerde kısa zamanda alâka gördü.
1966 yılında Silivri’nin Değirmendere köyünde arıcılık kursu açmaya gittiğimizde, tarım teknisyeni ve Ziraat Odası başkanı, rahmetli general Kâzım Dirik zamanında köylünün Langstrot ve Dadant kovanlarıyla yaptığı arıcılığı yürütemeyerek, bunları terk edip, tekrar iptidaî külâhsı sepet kovanlara döndüğünü belirtmesi üzerine yaptığımız tetkikte, arıların sönmüş ve kovanların, alet edevat sandığı, folluk v.s. gibi işlerde kullanıldığını gördük. Bunun üzerine bu köyün marangozuna bir adet geçit kovan yaptırdık.
Tarım teknisyeni bu tip kovanı köylünün benimsediğini o yıl köyde 20 adetten fazla yapıldığını, fakat bizim yaptırdığımız kovanın 20 adetlik çerçevesini çok bularak 16 adede indirdiklerini belirttiler.
1969 yılında aynı ilçenin diğer bir köyünde kurs açmaya gittiğimizde ziraat teknisyeninin köy odasında ilk ricası Akörende’de Değirmenköydeki kovan tipini göstermemizi tembihi oldu.
İstanbul’un sayfiye yerlerindeki birçok eski arıcılar da bu tipi benimsemekte ve çalışmaktadırlar.
SONUÇ:
Ziraat Vekâleti, ölçüleri ve modelleri Amerika ve Fransa’dan getirilen 2 tip kovanı Türkiye arıcılarına tavsiye etmek ve yalnız bu tip kovanları yurdumuzda imal ettirmekle yetinmemelidir. Köy ve köylü şartlarına uygun, az uğraşı isteyen pek çeşitli iklim bölgelerimize iyi uyan kovan tipleri üzerinde de araştırma yapmalıdır.
Türkiyemizde arıcılığı başlı başına bir geçim vasıtası olarak yapanlar, çok azdır. Bizde arıcılık, esas meşgaleyi sekteye uğratmayacak bir şekilde zevk, ek ve destek gelir için yapılmaktadır. Köy tavukçuluğu gibi Orta Anadolu ve Trakya bölgesi arıcılık bakımından kısırdır, özel tedbir alınmazsa sabit arıcılıkta arılar ancak 2 - 4 senede bir defa ballığa çıkabilmektedir. Bu durumlar da göz önüne alınarak, kovan hacminin biraz daha daraltılması, küçültülmesi düşünülmelidir.
10 - 70 kovanla 16 yıl Anadolu, 10 - 28 kovanla da 3 yıldır İstanbul’da kendi arılığımızda ve meslek, biraz da merak ve tecessüsümüz icabı yüzlerce arıcının arılığında yaptığımız tetkikte geçit kovanlar üzerinde de bölgevi deneyler yapılmasını öğütlüyoruz. Biz geçit kovanları çok az uğraşılı, kolay bakılır bulduk ve iyi bal ve bol sun’î oğul aldık.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR