Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEÇİT TİPİ KOVANLAR HAKKINDA BAZI NOTLAR VE PLAN

GEÇİT TİPİ KOVANLAR HAKKINDA BAZI NOTLAR VE PLAN
09.05.2017 / 12:10
1951 yılı kışında, Türkiye Arıcılık Enstitüsünden ve Ankara Arıcılık Kooperatifinde, aralarında Enstitü Müdürü Ziraat yüksek mühendisi Vedat Pınar, Makine Kimya Ensdüstrisi Genel Müdürü Ekrem Akpay’ın, bulunduğu bir heyet, Ayancık Devlet Orman İşletmesi, kereste fabrikasına, 20 bin kadar Dadant ve Langstrot kovanı sipariş vermeye giderken, Ankara-Sinop yolunun kapalı olmasından ötürü heyetin bir gece Sinop’ta, Ayancık’tan gelecek bir Özel Deniz motorunu beklemesi gerekti.
O gece, bir balıkçı lokantasında, Sinop Merkez Ziraat öğretmeni Arıcılık uzmanı Necati KARAGÜLLE’nin misafiri olundu. Yemek sonunda, Karagülle evinden kare şeklindeki birkaç çerçeve içinde bal getirtti. Çerçevelerin Dadant ve Langstrot kovanları çerçevelerinden daha ufak oluşu heyetin ilgisini çekti. Bu çerçevelerin alındığı boş bir kovan getirtilerek tetkik edildi. Çerçeveler arka arkaya kovan uçma deliğine paralel dizilmiş ve şekillerde görüldüğü gibi dar uzun bir kovandı.
Karagülle, Dadant ve Langstrotla da çalıştığı, fakat bu tip kovandan daha iyi sonuç aldığını belirterek, deli bal mıntıkasında bu sayede orman gülü çiçekleri döllendikten sonra, arkaya doğru gelen çerçeveyi işaretiiyerek ondan sonraki balları zehirsiz olarak alabildiğini de ilâve etti. işte bu yediğiniz bal da bu kovanların mahsulüdür, dedi.
Karadeniz bölgesi için çok önemli bir problem olan bu faydası ile, diğer bazı kolaylıkları da nazara alınarak, ertesi gün Karadeniz’de motorda tasarlanan plânlar, kereste fabrikasında geliştirildi ve 24 çerçeveli «Köy tipi» kovanlarla, 7 Langstrot çerçevesi önde, 7 tanesi de arkada ve uçma deliğine dik olarak duran «DAĞ TİPİ» kovanlardan da ilk parti 5000’er adet sipariş verildi.
Bu kovanlarla ve bahusus köy tipi denen kovanlarla, fennî arıcılığa yeni başlayacak olan eski arıcıların daha çok benimseyeceği de nazara alınarak bunlara çerçeveli geçit kovanlar denildi. Köy tipi (geçit) kovanlarda görülen mahzurlar:
1- Çerçeve ölçüsünün içten içe 20 X 21,5 cm, gibi çok az tutulması, yavrulama sahasının daralmasına, bal kemeri teşekkülünün azalmasına ve çerçevelerde az sayıda arı kümesi teşekkül edebildiğinden arıların kışı emniyetle geçirmemelerine sebep oldu.
2- Dip tahtası ile çerçeve alt çıtası arasında 1 cm lik açıklık bırakılması ve kovanın 24 çerçeveli ve 99 cm uzunlukta olması yazın hava değişiminin güçlenmesine ve bunun sonucu da arıların daha 8- 10 çerçeve doldurmadan oğula kaçmasına sebep oldu.
3- Örtü tahtalarının dizilmesi ve kapak örtülürken bunların oynayıp arıların hırçınlaşıp çıkmaları ve kapağın yerleştirilememesi arıcıya büyük dert oldu.
Bu nedenlerle, bu kovanlar tutunmadı.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR