Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HALK TİPİ KOVANLAR HAKKINDA BAZI NOTLAR

HALK TİPİ KOVANLAR HAKKINDA BAZI NOTLAR
12.05.2017 / 11:55
Süzme bal istihsali için arıcılık yapılan bölgenin Flora şartlarına göre Langstrot ve Dadant çerçeveleri ile bu tip derin kovanlarla çalışan arıcılarımız da günden güne çoğalmaktadır.
Kars ve Erzurum’da arka arkaya dizilen 16 Dadant çerçeveli halk tipi denen kovanlarla çalışan arıcıların günden güne arttığı, İstanbul’daki arıcılık firmalarına gelen haberler arasındadır.
Arıcılar kendi çevrelerinin Flora durumuna göre bu çerçeve ölçülerini büyütebilirler. Fakat 22X27 cm ölçüden daha aşağı inilmesi iyi sonuç vermez.
Ünlü Fransız arıcılarından GABRİEL de üst üste eklenen kovanlardan ziyade, derin kovanlarla çalışılmasını öğütlemektedir.
ARICILIĞA BAŞLAMAK
ARICILIĞA NASIL BAŞLANIR?
Fennî arıcılığa başlamak için muhitteki imkân ve şartlara, göre seçilecek birkaç yol ve hangi yoldan arıcılığa başlanırsa başlansın, arı satın alırken dikkat edilecek bazı önemli hususlar vardır.
Arıcılığa ya Fennî bir kovan satın almak, ya oğul alınarak fennî kovana yerleştirmek ve yahut da iptidaî bir kovanda arı satın alarak fennî kovana aktarmak suretiyle başlanır.
Arıcılığa aşağıda izah edilecek şekillerin hangi suretile başlanırsa başlansın mutlaka az sayıda kuvvetli arı aileleri ile işe başlamalıdır.
Bir kuvvetli kovan 10 zayıf kovana bedeldir. 10 zayıf arı ailesinin veremiyeceği balı 1 kuvvetli kovan daha fazlası ile verir.
Arıları ilkbaharda almak sonbaharda satın almaktan daha iyidir.
Arılar uçuşa başladıktan sonra kovan alınırsa bunu en az 5 Km. uzak bir yerden satın almalıdır. Çünkü daha yakın mesafeden satın alınan kovanların dış işlerde çalışan arılar, uçuşa çıktıkları zaman yeni yerlerine gelmeyip eski alıştıkları yere gideceklerinden satın alınan kovan zayıf düşer.
Yakın yerden alınan arı kovanları birkaç gün serin bir yerde saklamak, uçma deliğinin önüne manialar koyarak arıların dikkatini yeni yere çekmek gibi tedbirler kısmen faydadan hali değilse de yine arıların dış işlerde çalışanlardan bir kısmının eski yerlerine gitmesine mani olmaz. Fakat ilk arıcılığa başlayanlar bu kadarcık zayiatı gerekiyorsa göze almalıdırlar.
Satın alınan kovanları akşam veya sabah serinliğinde nakletmeli ve arıların dışarda olmadığı saatlerde kapamalıdır. Kovanın havasız kalarak içerde bunalmamalarını gümeçlerin yumuşayarak dökülmemelerini ve içerde hasıl olacak sıcaklıktan ve gümeç dökülmelerinden arı ve yavru telefatına meydan verilmemesini temin için, uçma deliklerini ve hatta kovanınn arka kısmını açarak örme tel, tülbent veya telisle kapatılmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR