Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FENNİ KOVANLARDA ARI AİLESİ ALMAK SURETİYLE ARICILIĞA BAŞLAMAK

FENNİ KOVANLARDA ARI AİLESİ ALMAK SURETİYLE ARICILIĞA BAŞLAMAK
13.05.2017 / 09:00
Modern arıcılığa başlamak için en kolay, emin ve kestirme bir yoldur. Fennî kovan satın alırken içerisini açıp görmek, ananın mevcut, genç, yaşlı olup olmadığını anlamak kuvvetini ve değerini tesbit etmek mümkündür.
İlkbaharda Nisan sonundan evvel alınan bir fennî kovandaki arılar, 6 - 7 çerçeveyi kaplamış ve asgari 3 çerçevesinde yavru var ise bu gibi aileler kuvvetli ve mükemmel bir damızlık sayılır.
Alınacak arılı fennî kovanın çerçevelerinin, çalışılmak istenen Fennî kovan çeşitlerinden hangisi seçilecekse ona uyup uymadığına nazara alınmalıdır. Uymadığı takdirde mümkünse yalnız arıya ve çerçevelere pazarlık yapmalı kovanı satın almamalıdır.
İLKEL KOVANLARDA ARI ALMAK SURETİYLE ARICILIĞA BAŞLAMAK
İçindeki arı ailesi kuvvetlice adi bir kovan alarak, ya ilkbaharda kirazların çiçek açtığı zamanda bir fennî kovana arı, yavru ve petekleri ilerde izah edileceği şekilde aktarmak suretiyle, yahut da bu adî kovanı hiç aktarmayarak bir oğul vermesini beklemek veyahut da aile iyice kuvvetlenince bundan bir sun’î oğul almak suretiyle fennî kovana yerleştirerek arıcılığa başlanır.
Satın alınacak adî kovanların kuvvetli olup olmadığı arıların kuvvetli işlemesinden, bol çiçektozu getirmesinden, ağırlığından, arkası açıldığında arıların geri tarafta oğul salkımı gibi topluca bulunup bulunmadığından, kovana vurularak kulak verildiğinde kuv-vetli ve uzunca devam etmiyen kesik bir iniltinin gelmesinden anlaşılır.
Arıcıların anaç tabir ettikleri, bir yıl evvel oğul vermiş kovanların da anası genç olacağından değerlidir.
OĞUL SATIN ALMAK SURETİYLE ARICILIĞA BAŞLAMAK
Fennî arıcılığa başlamak için en kolay bir usuldür, ileride tafsilen anlatılacağı üzere hazırlanan fennî kovana satın alınan oğul yerleştirilir.
Oğulların da kuvvetli olması lâzımdır, iyi bir oğul 1,5 - 2 kilodan aşağı ve adam kafasından küçük değildir. Tay kafası ve hatta manda kafası büyüklüğündeki 4 - 5 kiloluk oğullara paha biçilmez.
Mümkün mertebe Mayıs ayında çıkan oğullan almalıdır. Erken çıkmış kuvvetli bir oğul daha o yıl arıcının yüzünü güldürür.
Gündönümünden sonra çıkan oğullar değersizdir. Bilhassa Anadolu’da yaz ayları kurak gittiğinden geç çıkan oğul arıları bal vermek şöyle dursun ekseriya kışlık gıdasını da temin edememekte ve hatta petek inşa ederek yuvasını yapamamaktadır.
Reşadiye kazasının selemen ve perşembe kır pazarlarında humular içinde nisan sonundan itibaren arı oğulu satılmaktadır. Bazen yüzlerce oğul arısı dizi dizi satılacak müşteri için pazarın bir tarafına dizilir. Bunlar gibi yurdumuzun birkaç pazarı müstesna oğul arısı istenildiği, aranıldığı zaman bulunamamaktadır. Oğulun çıkması mevsime, yakalanması ekseriya tesadüfe bağlı kaldığından, fennî arıcılığa başlamak için daha kıştan bütün hazırlığını ikmal etmiş meraklılar bile ekseriya oğul arısı satın alamadığından ertesi yılı beklemektedirler. Bu bakımdan muhitteki eski arıcıların vaadettiği tabiî oğullara bel bağlamıyarak, ya varsa fenni arıcılardan sun’î oğul ısmarlamalı, yahut da adi bir kovan alarak fennî kovana aktarma suretiyle hemen fenni arıcılığa başlamalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR