Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ANADOLU’DA ARI OĞULU SATIŞLARI

ANADOLU’DA ARI OĞULU SATIŞLARI
15.05.2017 / 11:56
Tokat ili Reşadiye kazasının 30-35 kilometre güneydoğusundaki Demircili köyünün 5 kilometre yakınında; Reşadiye ile Ordu vilâyetinin Gölköy kazası hudutlarının birleştiği noktada, nisan ayından kasım ayına kadar her hafta cuma günü bir pazar kuruluyor.
Burada, yalnız hafta pazarında işletilen basit bir fırın ile, kapısız çatısız bir köfteci ve nalbant dükkânından başka yapı yoktur. Sair günlerde kuş uçmaz, kervan geçmez, tek insan bulunmaz olan bu yerde, hafta pazarı günü sayısı yüzleri, binleri aşan mahşerî bir kalabalık bulunur. Reşadiye, Gölköy ve Mesudiye ilçelerinin civar köylerinden gelen binlerce kişi burada hayvan ve emtia alış verişi yapar. İşte bu kır pazarında, mayıs ayı başlarında Ağustos iptidasına kadar arı oğulu satışı da yapılmakta ve her hafta yüzlerce oğul arısı satışa arzedilmektedir.
Bölgelerindeki Orman Gülü (Roda Dandron) bitkisinin mevcudiyeti dolayısiyle, istihsal edilen, balın zehirli (deli) olmasından ötürü Canik Arıcıları, kovanlarından bal istihsalinden ziyade oğul alırlar, iklim, muhit ve flora bakımından ilkbahar, Ordu ilinde arıların üremesine fevkalâde elverişli geçtiğinden Canik arıcıları hemen her sene fazla miktarda oğul alır ve bunları oğul arısının kuvvetine ve mevsimin ilerleyip ilerlememiş bulunduğuna göre 30 lira ile 5 lira arasında satarlar.
Oğullar, Canik ormanlarında pek fazla bulunan kiraz ağaçlarının kabuklarından pek basit bir surette yapılan ve «HUMU» denilen üstüvani şekildeki bir kap içerisinde satışa arzedilir. Konduğu yerden ağzı açık bir kavanoz şeklindeki humuya alınan oğul akşama kadar yerinde bırakıldıktan sonra, açık bulunan tarafına çevre dedikleri miattan düşmüş eski tülbentlerden geçirilir ve etrafı iple sıkıca bağlanarak satışa hazırlanır. Yine aynı kabuktan veya ipten, humuların yan tarafına çanta kulbu gibi bir tutamak yapılır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR