Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SATIN ALINAN OĞULLARIN NAKİL MESELESİ

SATIN ALINAN OĞULLARIN NAKİL MESELESİ
17.05.2017 / 12:00
Oğul arıları umumiyetle Humunun kulpundan tutmak suretiyle elde nakledilmektedir. Bir kişi 2 - 4 humuyu taşıyabilmektedir. Mahallî arıcılar başka hiçbir suretle taşımanın doğru olmadığı kanaatındadırlar. Yaptığımız tecrübeler bu basit humular içerisinde dahi oğulların her türlü vasıta ile mükemmelen nakledildiğini isbat etmiştir. Su ve şerbet verilmediği halde dahi oğullar humu içerisinde 3 - 4 gün tek ferdi telef olmadan kalmakta ve saatlerce at sırtındaki sallantılı yolculuğa tahammül etmektedir.
Rahmetli Dr. Fuat Ali Örsan’ın Amerikan usulü son sistem arıcılık adlı eserinin altıncı bahsinde geçen şartlar dahilinde özel kutularda yurdun her köşesine posta ile dahi oğul nakledilebileceğine şüphe yoktur.
PERŞEMBE PAZARI: Kazaya 35 - 40 kilometrelik iyi bir yol ile bağlı bulunan ve kazanın kuzey batısına düşen Perşembe yaylasında meskûn yerler, lokanta ve temiz oteller bulunup burada da hafta pazarında aynı şekilde oğul arısı satışı yapılmaktadır.
FENNÎ ARICILIK NASIL ÖĞRENİLİR?
Fennî arıcılığı öğrenmek için, yalnız kitap karıştırmak, radyo konuşmalarını dinlemek ve hatta Tarım Bakanlığının her yıl açtırmakta olduğu ARICILIK KURSLARIna devam etmek kâfi değildir.
Bunlar, fennî arıcılığa başlamak için insana anahtar, cesaret, heves ve ilham verir.
Asıl arıcılığı öğrenmek, bu dişe ve keseye dokunan zanaatın ehli olmak, ancak ve ancak bir, iki kovanla bilfiil fennî arıcılığa başlamakla mümkündür.
Birkaç adet fennî kovanla arıcılığa başlamak suretiyle hem arıcılığın inceliklerini ve sırlarını öğrenir ve hem de arılarınızın mevcudunu masrafsız artırabilirsiniz. «ARI BİRDEN, DAVAR ONDAN ÜRER» atasözümüz boşuna söylenmiş değildir.
Fennî kovana yerleştirilen bir arı ailesi, insanın merak ve ilgisini o kadar çok kamçılar ki: Arıcılık kitapları daha dikkatle okunur, radyo konuşmaları daha ilgi ile dinlenir ve o çevredeki eski ve usta arıcılar bulunarak, pek tatlı gelen görüşmeler ve birlikte çalışmalar ile bilgi dağarcığı doldurulur.
Fennî arıcılığa ya arılı fennî bir kovan satın almak, ya kuvvetli, bir oğul arısı alınarak fennî kovana yerleştirmek veyahut da iptidaî bir kovanda arı satın alarak fennî kovana aktarmak suretiyle başlanır.
200 - 250 lira gibi toplu bir para verilmesi gerekmekle beraber, modern arıcılığa başlamak için, en kolay, en kısa ve en emin yol fennî kovanda bir kuvvetli arı ailesi satın almaktır.
Arıcılık, biraz da bölgevî araştırmalara ve özel müşahedelere dayanan, bir meslektir. Bu sebeple az sayıda kovanlarda birkaç sene arıcılık yaptıktan sonra, kendi tecrübelerinize ilgililerin “bu konudaki fikir ve müşahedelerini de ekleyerek çok sayıda kovanlarla arıcılığa başlayınız.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR