Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI KOVANLARINI NEREYE YERLEŞTİRMELİ?

ARI KOVANLARINI NEREYE YERLEŞTİRMELİ?
18.05.2017 / 11:26
Küçük mikyasta amatör arıcılık yapacaklar kovanlarını, varsa bahçelerinin, yoksa evlerinin münasip bir köşesine koyarlar. Balkon pencere önü, tavan arası, çatı üstü, kümes üstü, bahçenin bir köşesi arıcılığa başlamaya ve bir iki kovan yerleştirmeye kafidir.
Kovanların uçma deliğini güneye, doğuya ve daha münasibi güney doğuya gelecek şekilde çevirmelidir. Hakim rüzgârlardan mümkün olduğu kadar masum kalmalıdır.
Kovanların uçma deliğinin yukardaki istikametlere bakması pek de önemli değildir. Ev ve bahçede uçma deliğini bu istikametlere çevirecek yer yok diye bu kârlı ve zevkli işten sarfınazar doğru değildir. Kuzeye, batıya da baksa olur.
Tokat’ta bir dahiliye mütehassısının hatta ismini vereyim, Sayın Dr. Lami Görker’in, şehrin göbeğindeki evinin üst katındaki bir odasının kuzeye bakan penceresi önüne bir fennî kovan yerleştirerek, hem merak ve tecessüsünü tatmin ettiği ve hem de kendi kovanından birkaç kilo balı bizzat sağarak dostlarına zevkle ikram ettiğini gördüm.
Fazlaca arı yapanların kovanlarını birbirinden 3’er metre mesafede, alaca gölgelik ve Öğleyin pek güneş vurmayan yerlere bırakması, işlek yol ve tren güzergâhı, şeker imalâthane ve fabrikalarından uzak yerlere koyması uygundur.
TİCAKET ARICILIĞI YAPILACAK YERLERDE ARANILACAK ŞARTLAR
Yurdumuzun hemen her köşesinde, zevk için, evin bal ihtiyacını temin için ve hatta ek ve destek gelir olarak birkaç kovanla amatör arıcılık yapılması mümkün ise de; çok sayıda kovanlarla hassaten arıcılıkla iştigal etmek üzere geniş çapta ticaret arıcılığı yapacak olanların, bölgelerinde bazı şartların mevcut olup olmadığını ehemmiyetle araştırmaları ve askarî 2 - 3 sene muhitin arıcılık durumunu titizlikle tetkik etmeleri gerekmektedir.
Arıların mevsim boyunca bol miktarda nektar ve çiçektozu bulabilmeleri, için ilkbaharı uzun ve mutedil, yazları ara sıra yağışlı geçen, geniş çayırlıklar, fundalıklar ve bunlar arasında kekik, adaçayı, nane, ballı baba türleri, yabanî çilek, böğürtlen, vesaire gibi dağ çiçekleri bulunan, ormanlarında ıhlamur, akasya, salkım söğüt, akçaağaç gibi ağaçlar olan ve civarında türlü meyve ağaçları, yonca, korunga, günebakan, gibi kültür nebatlarının geniş mikyasta ziraatı yapılan yerlerde, ticaret arıcılığı kurmalıdır.
Bu gibi yerler arılıklara azami 1 - 2 km. mesafede bulunmalı ve gezginci arıcılık için böyle yerlere arıları taşıyabilecek yollar olmalıdır.
Keza arılıklar şiddetli ve sürekli esen rüzgarlardan masum yerlerde kurulmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR