Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Vitaminlerle ilgili şaşırtıcı gerçekler
KPSS’SİZ MEMUR ALIMI HABERLERİNE İTİBAR ETMEYİN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖRTÜLÜ VE KAPALI ARILIKLAR

ÖRTÜLÜ VE KAPALI ARILIKLAR
19.05.2017 / 09:11
Bazı bölgelerde, arıcılar arılarını yerleştirmek için örtülü veya kapalı kovanlıklar inşa ederler.
Bunların birçok avantajları vardır. Rutubete mani olma, hırsızlıklara karşı korunma, dar yerlere çok arı yerleştirme, âlet ve edavatın el altında olması gibi...
Bu avantajları yanında sakıncaları da vardır. Maliyetin yüksekliği, fazla sıcaklık, döllenme uçuşundan dönen bazı ana arıların kaybı, kışın daha çok arı telefatı, havalandırma güçlüğü, güvelerin daha çabuk çoğalması, merdiven üzerinde çalışma zorluğu, yüksekteki arıları muayene güçlüğü gibi...
Yer değiştirme varsayımı (ihtimali) mevcut personele, kapalı ve örtülü kovanlıklar tavsiye etmeyiz.
İnşa etmeye karar verirseniz tasarruf yönünden, mevcut duvarlardan faydalanınız. Çatı için düz kiremit veya sıkıştırılmış çimento levhalar kullanınız. Saman veya asfaltlı karton kullanmayınız. Kolaylıkla yanabilir. Düz veya oluklu saçlar sıcaklığı artırır. Tavsiye edilmez.
Kovanları birbirine çok yakın koymayınız. Yüksekteki katları tutan destekler, bal toplama zamanındaki ağırlığa tahammül edebilecek kadar sağlam olmalıdır.
AKTARMA AMELİYESİ
ADİ KOVANLARDAN ÇERÇEVELİ KOVANLARA AKTARMA
1) Adi kovanlardan çerçeveli kovanlara aktarma.
Gerek arıcılığa yeni başlayanların, gerekse arı mevcudunu sür’atle artırmak isteyenlerin ekseriya adî kovan satın almak suretiyle fennî kovana aktarma yapmaları gerekmekte olduğundan bu bahsi biraz geniş tuttuk.
Aktarmada esas, arı, yavru ve mümkün olduğu kadar da bal kaybına meydan vermeden, iptidaî kovanlardaki mevcudu çerçeveli kovanlara nakletmektir.
Aktarmanın en iyi zamanı, kovanda yavrulamanın geniş sahalara yayılmaclığı ve arı mevcudunun çoğalmış bulunduğu nisan sonları veya mayıs ayı iptidasıdır.
Arı ve bal mevcudunun çok olduğu Haziran - Temmuz ve Ağustos aylarında aktarma yapmak biraz müşküldür. Adi kovanların birinci oğulu vermesinden sonra, kovanda arı mevcudu azalacağından ve ana arı birinci oğul ile berber çıkmış olduğu için kovanda ana arı bulunmayıp zedelemek ihtimali de olmadığından bu zamanda da aktarma emniyetli olur.
Yaz aylarında, sühunetin yüksek olmadığı günlerde de aktarma yapılabilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR