Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AKTARMA ÇEŞİTLERİ

ARI AKTARMA ÇEŞİTLERİ
20.05.2017 / 09:15
Aktarma, bir arı ailesini, tamamıyla sabit bir kovandan çerçeveli kovana geçirme ameliyesidir.
Faydaları: Artık kullanılmayan metodlar yerine, daha iyi daha mantıkî usulleri ikame imkânını verir. Tabiî oğul verme şartlarını yaratır, bol mahsul alınmasını sağlar.
Aktarmanın en uygun zamanı kirazların çiçek açtığı devredir. Nisan sonunda, havanın iyi olduğu bir gün, saat 10 ilâ 15 arasıdır. Çünkü bu ayda yavru sürfe ve bal azdır. Arı ailesi de tam kuvvetlenmemiştir. Bu sebeplerle işi daha çabuklukla yapabiliriz. Bununla beraber, çerçevenin tamirinin dişi arılar tarafından yapılmasını kolaylaştırmak için sıcaklık yeterli, arılarda aktif olmalıdır.
MUHTELİF AKTARMA METOTLARI
1- üst üste koyma.
2- Devirme,
3- Direk aktarma.
4- Arıları geçici olarak nefessiz bırakma (boğma) suretiyle aktarma.
Birinci metod yeni arıcılığa başlayanlara tavsiye edilirse de uzun bir zaman kaybına sebep olur.
En iyisi direkt aktarmadır ve bu konuda hayli yazılmış ve konuşulmuştur.
4- Metod, boğma suretiyle aktarma, usta arıcıların dikkatle yapabileceği en kolay bir aktarma şeklidir. Bu yeni usul ile aktarmanın nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır.
AKTARMAYA HAZIRLIK
Şurasını belirtmek lâzımdır ki; aktarma ameliyesi arıyı tanımıyanların zannettiği kadar zor bir iş değildir, önceden kapalı bir yerde boş çerçeveler gümeçleri çerçeveye bağlamak için kalın yorgan ipliği veya makine şeridi şeklinde ince bez kenarlariyle birer tarafları gayet gergin, diğer uçları boşta kalacak şekilde alt ve üst çıtaların 2 - 3 yerinden bağlanır. Düz bir masa veya kovan kapağı üzerine konulur. Ondan sonra eldiveni, maskeyi takıp, ayağa naylon birer torba veya çizme geçirilerek pantolon paçaları içeri verilir, körük yakılır, aktarılacak adi kovan yerinden kaldırılarak 10 - 20 metre uzakça sakin bir yere götürülür. Kaldırılan adi kovanın ye rine boş fenni kovan yerleştirilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR