Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SİLİNDİR (ÜSTÜVANİ) KOVANLARDA AKTARMA AMELİYESİ

SİLİNDİR (ÜSTÜVANİ) KOVANLARDA AKTARMA AMELİYESİ
22.05.2017 / 12:01
Aktarılacak kovan eğer üstüvani şekilde örme sepet veya 4 tahtanın çakılmasından meydana gelmiş bir iptidaî kovan ise:
Uçma deliğinden 1 dakika kadar bol duman verilir. Bunu müteakip kovan 45 - 60 derecelik bir meyille herhangi bir yere dayanır. Ele alınan iki çubuk ile aşağıdan yukarıya doğru trampet çalar gibi dış yüzden kovan beş dakika kadar tırtıklanır.
Bu duman ve tırtıklanma, arıların Çok mühim bir kısmının gümeç aralarından çıkarak yukarıya doğru çıkmalarına ve kovan’ın arkasındaki boşluğa, boşluk yok ise eğer; daha evvelden oraya ilâve edilen külek, teneke, torba, sepet gibi şeyin içine oğul arısı gibi toplanmalarını sağlar.
Bundan sonra kovan bir sandalya veya masa üzerine konularak ön tarafı açılır. Petekler birer birer kesilerek alınır. Üzerindeki birkaç arı boş çerçeveli kovanın önüne süpürülür ve içeriye verilir. Böylece adi petek içindeki bütün gümeçler alındıktan sonra hemen içeriye geçilerek çerçevelere bağlanır ve boş kovanın içerisine yerleştirilir. Bu iş de bittikten sonra adi kovanın arka kısmında toplananlanlar getirilerek boş kovanın içine veya kovan kapısına boşaltılır.
Bazen, adî kovanın ön kısmı açılmayabilir veya ön tarafı dar arkası geniş olacağından petekler alınmayabilir. Bu takdirde önce adî kovanın arkasına toplanmış olan arılar boş kovana silkilir ve yukarıdaki ameliye yani duman verme ve tırtıklama tekrar edilerek kovan içinde bulunan arıların hemen hemen % 99’u alınır. Ondan sonra petekler mümkünse arkadan alınır, veya keserle, testere ile adî kovan sökülerek petekler daha kolay çıkarılır. Artık işin bu şekilleri duruma ve arıcının kendi insiyatifine kalmıştır. Maksat arı ve petekleri adî kovandan çıkarmak olduğuna göre her şart ve şekle göre en münasip vaziyeti arıcı, tayin edecektir.
Duman ve tırtıklama esnasında arılar kursaklarını balla dolduracakları için insanı korkulduğu kadar taciz etmezler. Bilhassa boşluğa toplanmış olan arılar bir oğul kadar munistirler.
Ana arı ekseriya salkımdadır. Petekleri keserken de mümkün olduğu kadar ihtiyatı elden bırakmayarak anayı aramalıdır. Aile kovan kapısı önüne silkilirse girip girmediği de kontrol edilebilir.
Aktarmadan birkaç saat sonra veya ertesi gün dip tahtası temizlenir. Kovanın kenarlarında birikmiş arı kümeleri varsa peteklerin altına doğru süpürülür.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR