Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜLAHSI (Mahruti) KOVANLARDA AKTARMA NASIL YAPILIR?

KÜLAHSI (Mahruti) KOVANLARDA AKTARMA NASIL YAPILIR?
24.05.2017 / 11:58
Çevremizde çok sayıda bulunan külâhsı (konik) şeklindeki ilkel kovanlardan arıların nasıl çıkarılacağı hususunda yepyeni bir usulden bahsedeceğiz. Bu usulün öğrenilmesi sayesinde, arıcılarımız külâhsı kovanlardan bal sağımını da çok kolaylıkla yapabilirler ve bazı arıcılarımızın yaptığı gibi kovanları suya daldırmak veya kükürt dumanı vererek arıları Öldürmek suretiyle bal sağımı yapılmasını önleyebilirler.
Önce, külâhsı (Konik) kovanın uçma deliğinden körükle içeriye biraz duman verilerek arılar sakinleştirilir. Kovan yavaşça yerinden kaldırılarak arılıktan biraz uzakça bir yere götürülüp yan yatırılır. Yere yan yatırılan kovanın içerisindeki gümeçlerin, toprağa dik gelmesine dikkat edilmelidir ki; gümeçler kırılmasın ve geniş ağzın alt kısmından verilen duman sivri kısma ve oradan ön yukarıya doğru gidebilsin.
Yerdeki arılı kovanın üst kısmına boş bir koni kovan şekilde görüldüğü gibi oturtulur.
Yerdeki arılı kovanın toprağa en yakın kısmından hafif hafif duman verilirken, elinde iki çomak bulunan bir yardımcı kovanın sivri kısmından önüne doğru kovanı tırtıklamaya başlar. Yardımcı yoksa eğer, arıcı körüklemeye ara yererek kendisi arka kısma geçip tırtıklamayı yapar.
İşte bu ameliye ile, arıların kendi kovanlarından çıkarak bir koyun sürüsü gibi yukarıya boş sepete doğru çıktığı görülür. Arıların % 95’i ve hatta tırtıklama dikkat, temenni ve sabırla yapılırsa arıların tamamı üst taraftaki boş sepete toplanır.
Arılar böylece esas barınaklarından çıkarıldıktan sonra üstteki boş sepet alınarak bir oğul arısı gibi yere konulur. Sepetin dış kısmında kalmış olan birkaç arı da boş sepetin önüne süprülür.
İçerisinde arı kalmamış olan sepet içindeki bütün ballı, yavrulu ve boş gümeçler itina ile kesilerek kapalı bir yere götürülür ve çerçevelere göre biçilerek ballı kısmı yukarda, yavrulu kısmı aşağıda kalacak şekilde bağlanır. Bu çerçeveler fennî kovana dizilerek, arının kaldırılmış olduğu yere konulur. Arıların toplanmış olduğu sepetler, çerçevelerin konulduğu fennî kovanın boş kısmına, üzerine veya önüne, oğul arısı gibi silkilir. Ortada kalmış olan bütün sepetler ile yere dökülmüş olan petek kırıntıları kapalı bir yere kaldırılır.
1953 ve 1961 yıllarında bastırdığım kendi kitabım da dahil olmak üzere, bugüne kadar Türkiye’de çıkmış bütün arıcılık kitaplarında külâhsı kovanlardaki arıların çıkarılması; arılı kovanın ters olarak yere dikilmesi ve üzerine boş bir külahsı sepet konularak çarşafla sarılması ve tırtıklama, ile arıların çıkarılması tavsiye edilmiş ise de, maalesef yaptığımız yüzlerce tatbikatta arıların çok mühim bir kısmının petekler üzerinden ayrılmadığı ve arıların havasızlıktan çok çok hırçınlaşarak üsteki boş kovan alındığında dağıldığı, saldıracak yer aradığı görülmüştür.
Yukarıda anlattığımız usulde ise körükleme ve tırtıklama yapılırken başımızdaki maskeyi dahi çıkararak gayet rahatça arıların birer kuzu munisliği ile boş sepete dolduğunu yaptığımız bütün aktarma ve sağımlarda müşahede ettik.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR