Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DİĞER AKTARMA USULLERİ

DİĞER AKTARMA USULLERİ
25.05.2017 / 11:42
Adi kovanların alt tarafını açarak çerçeveli kovanın üst tarafına, tam sun’î petek takılmış çerçevelerin üstüne koymak ve arıları, fennî kovanın uçma deliğinden çalışmaya mecbur etmek suretiyle, üst taraftaki adi kovanın tamamiyle dolduktan sonra ana arının aşağıya inmesini beklemek, yahut da adi kovanı alta, çerçeveli kovanı üste koymak suretiyle yapılan aktarma şekilleri varsa da bunlar uzun zaman isteyen, zevksiz zor ve ekseriyetle de kati netice verme-yen usullerdir.
Bu usul, yurdumuzun bazı yerlerinde çok kullanılan 4 tahtanın, birleştirilmesinden meydana gelmiş prizma şeklindeki kovanlarda, yılın arılar için çok müsait gittiği senelerde kolaylıkla kabili tatbik edilebilecek bir usul ise de, aynı kovanlardan yapılan aktarma ameliyesi de o nisbette kolaydır.
Çünkü bu kovanların tahtaları keser, kerpeten yardımı ile kolayca sökülmek suretiyle petekler hiç zedelenmeden alınabilmektedir.
Külahsı ilkel kovanların üst kısmı açılarak, bir sehpa üzerine yerleştirilen çerçeveli kovanın dibi açılarak da arılar ve ana yukarıya çıkarılabilir.
KÜTÜK YARMA KOVANLARDA AKTARMA
Yine duman verilir ve tırtıklanır. Bu esnada kovan ters çevrilmiştir yani, peteklerin yapışık olduğu üst taraf yere, peteklerin altında boş bulunan kısım üste getirilmiştir. Arılar duman, tırtıklama ve meyil verilmiş olmak suretiyle, peteğin arka kısmındaki boşluğa toplanmıştır. Yarma petek ikiye ayrılınca bir tarafında yalnız, arılar havi kısım diğer yarmada da petekler kalır. Bahsin başında anlatıldığı surette arılar kovana, petekler kapalı odaya alınır. Çerçevelere bağlanır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR