Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜMEÇLERİN ÇERÇEVEYE BAĞLANMASI

GÜMEÇLERİN ÇERÇEVEYE BAĞLANMASI
26.05.2017 / 11:47
İçeride bir beze, havluya sarılmış surette bekleyen (gümeç) peteklerin yavrulu olanları alınarak masanın üzerine konulur. Bunun üzerine boş bir çerçeve konularak, çerçeve çıtalarının iç kısmından keskin bir bıçakla kesmek suretiyle çerçeveye uygun bir surette petekler biçilir. Tabiatiyle petekler eski kovanda nasıl duruyorlar ise çerçevelerde o şekilde bağlanır. Yani üst kısmı çerçeve üst çıtasına yapışacak şekilde. Petekleri biçince zayiat olacak endişesi ile, çerçevelere olduğu gibi bağlamaya özenmemelidir. Bilhassa üst kısımda bulunan bal kemerinden oldukça kesmelidir. Yoksa ne kadar düzenli bağlansa kovanın içinde sıcakta çerçevelerden sağa sola ağırlık tesiriyle kayabilir. Dörtgen ve yamuk şekillerle düz bir halde biçilen petekler daha önce hazırlanmış olan boş çerçevelere konulur. Tabii boş çerçevenin alt kısmında esasen gerili sicimler var idi. Ucu boş bırakılan similerle de üst yüzü bağlanır.
Bir çerçeveye 3-4 parça gümeç konulabilir. Fakat çok küçük parçaları kullanmaktan da fayda beklenmemeli. Keza çerçevelere çok eski ve erkek arı gözünü havi petekleri de bağlamamalıdır.
Çerçevelerin tamamını petekler doldurmaz da açıklık kalırsa, bu takdirde ucu boş sicimi alttaki gergin sicimden ilmek yapıp bağlamalıdır. İpin gümeçleri kesip gevşememesi için böyle altı boş kalan gümeçlerin ilmek yapılacak kısmına bir parça kağıt koymalıdır.
Böylece hazırlanan çerçeveler dışardaki boş kovana götürülür, yerleştirilir. Yeni kovandaki arılar hemen o gece petekleri çerçevelere yapıştırmaya ve ertesi gün de iplikleri kemirmeye başlarlar. 3-5 gün sonra arıcı kovanı muayene ederek iplikleri bir jiletle keser alır, yine dip tahtasını temizler, eğilmiş, düşmüş petekler varsa düzeltir. Artık yeni yuvasından arılar ve arıcı memnundur.
Peteklerin biçilmesi esnasında veya kovandan çıkarılması sırasında ezilen bozulan ballı gümeç parçalarını bir tepsiye doldurup, yeni kovanın kuluçkalığı üzerine koymalı ve yemleme deliğini açıp, ballığı üzerine koyup kapağını kapatmalıdır daha o akşam. Arılar hemen o kırıntılar içindeki bulaşık balları alarak aşağıya taşırlar, hem de bu sayede petekleri daha kolay olarak çerçevelere yapıştırabilirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR