Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KERBELA ŞEHİTLERİ ÇERKEZKÖY’DE ANILDI
Ahilik Haftası Münasebetiyle Vali Yıldırım’a Ziyaret
Belediye Faaliyetlerinde Günün Özeti

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FRANSIZ USULÜ DİREK AKTARMA METODU

FRANSIZ USULÜ DİREK AKTARMA METODU
27.05.2017 / 10:43
LÜZUMLU EDEVAT:
1- İyi bir körük.
2- Tırtıklamak için iki tahtadan lata.
3- Küçük bir sandık veya sepet (arıları içine koymaya mahsus)
4- Uzun saplı bir bıçak.
5- Lüzumlu çerçeveler.
6- 30 cm, uzunlukta 12-15 mm. genişlikte birkaç tane çok ince çıta.
7- Bal bulaşmış elleri temizlemek için su kovası.
ÇERÇEVELERİN BAĞLANMASI:
Her çerçevenin bir yüzüne küçük çiviler vasıtasiyle 4 ince tahta çıta çivileyiniz. Bu çıtalar Dadant kovanlarından yukarıdan aşağı, Langstrot kovanlarında genişliğine çakılır.
Şayet bu tahta çıtalar yoksa onun yerine 30 cm. uzunluğunda kamış parçaları kullanılabilir. Bir bıçak yardımı ile kamışları 4 parça elde edilecek şekilde boyca yararız. Bu 4 çıta çerçevenin alt ve üst tahtalarına çivilenir.
Bazı arıcılar petekleri çok ince tel yahut sicimle tuttururlar.
Biz petekleri daha sağlam şekilde tesbit eden kamış veya tahta lataları tavsiye ederiz. Bunlarla çalışmak daha kolay ve çabuktur.
Her aktarma için aşağı yukarı 5 - 6 çerçeve lâzımdır. Çerçevelerimiz hazır olunca aktarılacak kovanın giriş deliğine biraz duman püskürtürüz. Sonra onu birkaç metre uzağa taşıyıp yerine çerçeveli kovanı koyarız.
Bundan sonra aktarılacak ilkel kovanı çeşidine göre altı üstüne gelecek şekilde veya yan olarak çevirip daha önceden arıları içine koymak için hazırladığımız sepet veya küçük sandığı üzerine kapatırız.
İki lata ile aşağıdan başlayarak kovanın kenarlarına küçük ve kısa darbeler halinde vururuz. 4 - 5 dakika sonra arılar yukarı çıkar, küçük sepet veya sandığa girerler. Bu işi çabuklaştırmak için arıların gerisinden tekrar duman darbeleri püskürtürüz. Bütün arıları sepet veya sandığa toplamak için 20 - 30 dakika kâfi gelecektir.
Arılar tamamiyle boşalınca kovanımızı atölyeye taşırız. Kapağını çıkarırız ve yukarıda tarif ettiğimiz bıçak vastasiyle petekleri bir blok halinde ayrırız. Ve bu petekler hazırlanmış çerçevelere biçilip yerleştirilir.
Petek gözleri sabit kovandaki durumlarım muhafaza etmelidirler. Yani ballı kısım üstte, sürfeler aşağıda. Bu durum hücrelerin eğimi sebebiyle elzemdir.
Her çerçeve için bir veya iki petek yeterlidir. Bunlar yerleştirildikten sonra çerçevenin diğer yüzüne 2 - 3 ince lata çivilemek gerekecektir.
Nihayet bütün çerçeveleri ve sepet veya sandıktaki arılan çerçeveli kovanın içine koyarız.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR