Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA KULANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 1 -

ARICILIKTA KULANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 1 -
30.05.2017 / 11:56
1- KÖRÜK: Arıların dizginidir. İçinde pamuklu bez parçaları, yonga, mayıs tezeği, kav, gazete kağıdı, çuval parçaları gibi bol duman verici maddeler yakılır. Yünlü parçalar kullanılmaz.
Körük, bal hasadında bazen arı ailelerini birleştirmede, yağmacılık görüldüğünde, aktarma ameliyesinde kullanılır. Önce hafif dalgalar halinde uçma deliğinden duman verilerek, uçma deliği de daraltılır. Bilahare örtü tahtalarını kaldırırken duman verilir. Körükten kıvılcımlar saçar halde duman vermek doğru değildir.
2- MASKE: Kafa ve boyun kısmını arı sokmasına karşı korumak için bez ve ince telden yapılır. Kolu ve gövdeyi bele kadar koruyacak şekilde de yapılır. Bez olarak koyu renkli kadifeli kıllı ve yünlü şeyler kullanmamalıdır. Beyaz Amerikan bezi veya patiska iyidir. Kullanılacak tel ise mümkün mertebe koyu renk olmalıdır. Arılarla meşgul olurken terleyip bunalmamak, dolayısıyla da daha kolay, zevkli ve devamlı çalışabilmek için maskeler bol hava alacak şekilde ferah yapılmalıdır. Her tarafı naylon tel maskeler kullanışlıdır.
Hasır ve sert kenarlı şapkalarla kullanılan, üzeri lastikli maskeler olduğu gibi, şapkasız kullanılan tel kasnaklı maskeler de vardır. Evde de yapılabilir.
3- KAZIYACAK (EL DEMİRİ): Bir tarafı kıvrık, diğer tarafı keskin yassı, uzunca bir demir parçasıdır. Kovana yapışmış propolileri kazımakta, çerçeveleri yerinden oynatarak, kolaylıkla çıkarmakta, tabla ile eklemeleri ayırmakta kanırtkaç olarak kullanılır.
Bu üç malzeme KAZIYACAK, YÜZLÜK ve KÖRÜK her arıcıda bulunması gereken ilk ve en önemli aletlerdir.
4- ARICI ELDİVENİ: Özel surette arıcılar için yapılmış dirseğe kadar çekilen arıcı eldivenleri vardır. Parmaklar eldivende vazifesini layıkiyle yapamadığından, kullanışlı değildir. Mümkün mertebe bal hasadı dışında eldivene esasen ihtiyaç duyulmayacaktır.
Arıcılıkta kullanılan bir eldivende lastik olanlardır. Bunlarla daha kolay çalışılabilir. Arı iğnesini geçirse de zehirini akıtamaz. Eli çok terletir.
Yün ve eski meşin eldivenlerin baş ve şehadet parmağına isabet edilen kısımlarını kesip kullanmakta pratiktir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR