Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 2 -

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 2 -
31.05.2017 / 11:43
5- ANA IZGARASI:
Ana ızgarası, 4,2 mm. aralıkta dizilmiş tellerden veya aynı aralıkta açılmış saç levhadan ibarettir. Bu ızgaranın aralarından ana ve erkek arılar geçemez. İşçi arılar geçebilirler.
Ana ızgaraları kuluçkalık ile ballık arasına konulur ve bu sayede bembeyaz gümeç balları elde edilir. Çünkü, peteklerin siyah olmasının sebebi; ana arının petek gözlerine yumurtlaması ve bu gözlerden çıkan yavruların zarlarının petek gözünde kalarak siyahlaşıp kalınlaşmasındandır. Erkek arıların uzun müddet petekler üzerinde kalıp dolaşması da gümeçlerin siyahlanmasına sebep olur. işte ana ızgarasının vazifesi, ballıktaki peteklere ana arının geçerek yumurta bırakması ve erkek arıların çıkmasına mani olmaktır.
Süzme bal elde edeceklerin ana ızgarası kullanmasına lüzum yoktur. Çünkü siyah petekler içindeki bal ile beyaz petekler içindeki bal arasında fark yoktur.
Büyük bal toplama mevsiminde ana arının yumurtlamasını tahdit ederek, ailenin yalnız bala çalışmasını temin bakımından, ana arıyı kovanın bir tarafına çekilen birkaç çerçeve içerisine hapsetmek için de; gövdeye bölme olarak ana ızgarası konulabilir.
İki analı usuller ile yapılacak arıcılıkta da ana ızgarası kullanmak elzemdir.
6- MAHMUZ:
Çerçevelere gerilen tellere temel peteği kaynatmak, raptetmekte kullanılır. Nasıl kullanılacağı bahsi gelince izah edilecektir.
7- TEL:
Çerçevelere germek için kullanılır. Galvanezilidir. Makarada iplik gibi satılanları olduğu gibi kilo işi keleb halinde de satılır.
8- Bız - maTkap - çerçeve delen makine:
Çerçevede tel geçirilecek yerlerin delinmesinde kullanılır.
9- Tahta kalıp:
12 mm. kalınlığında yekpare bir tahtadan yapılan ve çerçeve iç ölçülerinden birer cm. kısa olan, iki başına kuşak çakılmış bir tahta parçasıdır. Kuşaklar, dikdörtgen şeklinde olan tahtanın dar kenarlarına muvazi olarak 5 cm. içerden ve 5 cm. uçları dışarı taşkınlık yapacak şekilde çekilir. Çerçeveye yapma petek takarken, mum bu kalıp ile teller arasına konur ve çerçevedeki bu teller mahmuz ile tahta kalıp üzerindeki mum levhasına kaynatılır. Mumun tahtaya yapışmaması için tahta üzerine kâğıt koymalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR