Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 3 -

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 3 -
01.06.2017 / 11:46
10- Yemlikler:
Arılara şerbet vermek için kullanılan yemlikler pek çeşitlidirler. Bu da arılara şerbet ne ile nasıl verilir bahsinde izahlanacaktır .
11- Arıcı bıçak ve tarağı:
Bal sızdırma makinesi konarak sızdırılacak olan ballı çerçevelerin sırrını kazımaya yarar. Bu sayede petek gözlerindeki balın santrfüjden dışarı çıkması sağlanır.
12- Arı kaçıran:
Ballık dolunca, hasat zamanında kuluçkalık ile ballık arasına yerleştirilirler. Üst taraftaki arılar bu aletten aşağı kata geçerler fakat yukarı çıkamazlar. 24 saatte hemen hemen ballıktaki çerçevelerde hiç arı kalmaz. Böylece bal, ballıktan kolaylıkla alınır. Aleti kuluçkalık ile ballık arasına bal hasad edileceği zaman yerleştirmek biraz zordur.
Bu alet kaya ve ağaç kovuklarında yuva yapmış, arı ailelerinin çıkarılmasında da kullanılır. Uçma deliğine konulur. Çıkan arı daha kovana giremiyeceği için kovan kapısı önünde birikir. Bu arılar kabarmış sürfeli bir iki peteği havi çerçeveli kovana süpürülür. Kovukta ertesi gün pek az arı ve ana kalacağından kolaylıkla açılarak alınır.
13- Erkek arı kapanı:
Kovan uçma deliği Önüne konan bu aletin, 4,2 mm açıklığında bulunan ızgaralarından işçi arılar geçebildiği halde erkek arılar geçe-mezler. Bu kapanda hapsolunurlar. Kovanların tam uçma deliği önüne isabet eden kısmında, arıların sırtları ile kaldırabilerek kolaylıkla çıkabileceği, fakat çıktıktan sonra yalnız işçi arıların geçebileceği şekilde yarık teneke levhacıklar vardır. Bu arı kaçıranlar, kapan-sız olarak da kullanılabilirler. Erkek arılar bu aletten dışarı çıkabildikleri halde içeri giremezler.
Kanaatımızca erkek arı kapanlarını lüzumlu lüzumsuz kullanmamalıdır. Bu aleti işçi arılar tarafından er arılar kovandan atılmaya başlandığını müteakip kullanarak işçilerin işini kolaylaştırmalıdır. Bu kapanlarda yakalanan er arıları bazı et ırkından iri cüsseli tavuklar yemektedirler.
Bu alet, o gün oğul vereceğine muhakkak nazariyle bakılan fakat herhangi bir sebeple arılıkta beklemeye imkân fırsat olmadığı zamanlarda kovanın önüne de yerleştirilir. Arılığa dönüldüğünde aile oğul vermiş ise ana mutlaka bu kapanın içinde olacaktır. Bu takdirde, oğul veren kovan yerinden kaldırılır. Buraya içinde sunî petek levhalarını veya kabartılmış petekleri havi bir kovan konulur. Kapandaki ana arı kovanın içine bırakılır.
Bu takdirde aralarında ananın bulunmadığını hisseden oğul geriye, eski kovanın bulunduğu yere gelerek gireceği gibi, diğer kovanın dış işlerinde çalışan arılar da buraya gelip gireceklerdir.
14- Arıcı fırçası:
Petek üzerindeki arıları süpürmeye yarar. Özel surette yapılmış bu fırçalar yerine, tavuk, kaz, hindi teleği ve hatta kurt kuyruğu ikame edilebilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR