Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 4 -

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE LEVAZIM NELERDİR? - 4 -
02.06.2017 / 11:49
15- Ana arı kafesi:
Bir kovana ana arı verileceği zaman kullanılır. Bu işi kibrit kutusu da mükemmelen yapmaktadır.
16- Bal sızdırma (santrifüj) makineleri:
Fennî arıcılıkla ilkel arıcılığı birbirinden ayıran üç ana unsurdan birincisi çerçeveli kovan, ikincisi temel petek ise üçüncüsü de bal sızdırma makinasıdır.
Çerçevelerdeki balı sızdırmaya yarar. Dadan ve Langstrot çerçevelerine göre yapılmış 2, 4, 6, 8, 16 ilâ çerçeve alabilecek çeşitleri vardır. Galvanizli saç veya çinkodan yapılmış soba biçiminde üstüvani bir kaptır. Ortasında bir mil ve bu mile merbut dolap vardır. Kol çevrilince dişliler vasıtasiyle dolap döner ve buralara yerleştirilmiş olan çerçevelerdeki bal santrifüj kuvvetiyle gövdenin cidarına atılır. Buradan sızarak aletin dibine birikmiş olan süzme bal musluk açılarak kaplara doldurulur.
17- Bal dinlendirme kapları:
Süzülmüş bal içindeki petek v.s. kırıntılarının yüze çıkması için yine üstüvani şekildeki derince kaplarda balı bekletmeye yarar. Bunun alt tarafındaki musluktan alınan süzülmüş bal ambalajlanarak pazara sevkedilir. Ticaret arıcılığı ve bal ticareti yapanlara lüzumludur.
18- BALMUMU İBRİĞİ:
Yapma petekleri çerçevelere yapıştırmada yardımcı olarak kullanılır. Çift cidarlı olarak yapılmıştır. İbriğin içinde bal mumu ve 2 cidar arasında da su bulunur. Eritilen mumun çabuk donmamasına yarar.
19- Oğul torbası:
Yüksek yerlere konmuş oğul arılarının alınmasında kullanılan bez bir torbadır. Ağzı ortadan ekli bir çemberle çevrilidir. Bu çember özel bir tertibatla istenildiği zaman kapatılabilecek bir durumda olduğundan oğul torbaya alındıktan sonra arıların çıkmaması için kapatılır.
20- Polen çiçektozu tuzağı:
Polen bahsinde, arıların ilkbahar ve yaz başlangıcında kovanlarına 40-50 kilo kadar çiçek tozu taşıdıklarını yazmış ve insan sağlığı ile arı sürfelerinin beslenmesi ve petek imalinde çiçek tozunun önem ve değerini belirtmeye çalışmıştık.
İşte, yukardaki maksatlarda kullanmak üzere, arıların taşıdığı poleni, bacaklarından sıyırtarak, kısmen kovan dışında bıraktırmak üzere, kovan ağzına takılan bir tuzaktır.
5 - 6 mm. aralıkla dizilen tel veya çinkodan ana arı ızgarası gibi yapılmış bir kafestir. Kovanın uçma deliğini dikine olarak boydan boya kapatan bu tuzak arasından geçen arıların, çiçek tozu sepetçilerinden dökülen polenler alt kısma yerleştirilen bir kutuda toplanır. Bu kutunun üzerinde, uçma deliğine kadar uzanan 3 mm genişlikte dizilmiş tellerden yapılı bir yatay ızgara vardır. Arılar uçma tahtası görevi de gören bu ızgara üzerinden, uçma deliğindeki ızgaraya girerken dökülen polen parçacıkları bu yatay ızgaranın arasından, alttaki kutuya dökülür. Sipariş üzere yapılan bu alet henüz arıcılık firmalarında satılmamaktadır. Bu sene piyasaya çıkaracaklarını ümidediyoruz.
ARICILARA NOT
Yukarıda sayılan bilumum malzemelerin her yılki fiat listeleri, yurdumuzdaki arıcılık firmalarından mahalli ziraat örgütüne gelmektedir.
Bu firmalar istenilen temel petek ve malzemeleri arıcılara posta veya ambar ile ödemeli olarak da yollamaktadırlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR