Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AİLESİNİN BAKIMI

ARI AİLESİNİN BAKIMI
03.06.2017 / 09:09
İLKBAHAR MUAYENESİNDE YAPILACAK İŞLER
Arı ailelerinin ilkbahar muayeneleri fenni arıcılıkta çok önem taşır. Arılardan bol miktarda bal, arı sütü, mum ve oğul alabilmek için arıları, arıcılık yapılan büyük bal toplama mevsimine kuvvetli çıkarmak lâzımdır. Bunun ilk ve en önemli şartı ise ilkbahar muayenesinde görülen noksanlıkları süratle tamamlamaktır.
1) İlkbahar muayenesi ne zaman yapılmalıdır?
Arılarda ilkbahar muayenesi için en müsait zaman, bölgenin iklim, özelliklerine göre, mart ayı sonları ve Nisan ayının ilk onbeşidir. Eriklerin çiçek açması da bu günlere tesadüf eder. Havanın güllük, güneşlik ve rüzgârsız olduğu bir günde, arıların neşeli vızıltıları ile kırlara koştuğu saat 10 - 13 arasında kovanları açmak en uygun bir zamandır. Yavruların üşütülmemesi ve çok rahat bir şekilde çalışılabilmesi bakımından hava sıcaklığı da 18 - 20 dereceden aşağı olmamalıdır.
Dip tahtası gövdeye merbut olmayan kovanlarda, esasen şubat sonu veya mart iptidasında dip tahtası bir kanırgaçla gövdeden yine müsait bir havada ayrılmış ve hemen temizlenen veya yedek bulunan temiz bir dip tahtası tekrar gövdenin altına yerleştirilmiştir Asıl kovanın muayenesi, yani üstten açılarak bütün çerçevlerin elden geçirilmesi işini Nisan’dan evvel yapmamalıdır.
2) Nasıl yapılmalıdır?
Elde, aynı ölçüde yedek bir kovan varsa, arılı kovan bir kenara, daha iyisi 1 - 2 adım kadar geriye çekilerek boş ve temiz kovan, dolu kovanın yerine bırakılır. Mümkün olduğu kadar sert hareketlere ve gürültüye meydan vermeden, bir kazıyacak yardımı ile kapak ve örtü tahtaları açılır. Çerçeveler birer birer çıkarılarak muayene edilir ve boş kovana alındığı sırayı bozmadan konulur. Eğer kovan çerçeveleri koltuklu değilse, iki çerçeve arasındaki 12 mm.’lik aralığı muhafazaya dikkat etmeli, çerçeveleri birbirine çok yaklaşık veya birbirinden daha fazla aralıklı koymamaya bilhassa dikkat etmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR