Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İLKBAHAR MUAYENESİNDE NELERE DİKKAT EDİLİR?

İLKBAHAR MUAYENESİNDE NELERE DİKKAT EDİLİR?
05.06.2017 / 11:38
İlkbahar muayenesinde, nelere dikkat edileceği ve noksanlıkların nasıl giderileceğini şöylece sıralayabiliriz.
BİRİNCİ İŞ: Arıların işgal etmemiş olduğu, boş, balsız, küflü ve çok miktarda, erkek arı gözlerini havi petekler çıkarılır. Yalnız ballı ve arıların sarmış olduğu petekler öndeki kovana, doğu kısmından itibaren dizilmeye başlanır.
İKİNCİ İŞ: Çerçeveler muayene edilirken, ailede ana arı var mı, yok mu araştırılır. Akışkan bir göz, ana arıyı binlerce arının içinde kolaylıkla farkeder. Ana arı görülemeyip de, peteklerde yumurta, sürfe ve kapalı yavru gözleri görülürse, ananın mevcudiyetine hükmedilebilir.
Ana arının var olduğuna kanaat getirildikten sonra, ana arı genç midir yaşlı mıdır ona dikkat edilir. Genç analar daha cevval, hareketli olup kanat uçları pürüzsüzdür. Petek gözlerine el ayası gibi toplu bir halde yumurta bırakmıştır ve her petek gözünde tek bir yumurta vardır. Yaşlı analar ise petek gözlerine birden fazla yumurta bıraktıkları gibi, atlama yaparak bazı gözlere hiç yumurta bırakmazlar.
Anasız kalmış bir kovan yetimdir. Anasız kovanlar ise bir iki ay içinde sönmeye mahkûmdur. Yetim olduğuna kanaat getirilen bir kovan, ya anası olan diğer bir kovanla birleştirilir, yahut da bir ana arı temin edilerek verilir. Arıların nasıl birleştirileceği ile, yetim kovanlara nasıl yeni arının kabul ettirileceği veya teşekkül etmişse yalancı anadan nasıl kurtarılacağı bundan sonraki konuşmalarımızda anlatılacaktır.
ÜÇÜNCÜ İŞ: Bahara çıkan bu arı ailesi kuvvetli midir, zayıf mıdır? Eğer 6-7 çerçevede arı ve 3-4 çerçevede yavru varsa o aile kuvvetli sayılır. O yıl bol bal ve oğul vermeye namzet, bir kovandır. Eğer arılar ancak 1-3 çerçeve kaplayabilecek kadar az ise o arı ailesi zayıf sayılır. Bu gibi zayıf arı ailelerini diğer zayıf ailelerle birleştirmek gerekir. Bunları beslemek suretiyle kuvvetlendirmeye çalışmak da doğru değildir. Fuzuli masraftır.
Ancak, arıcılığa yeni başlayanlar ve birleştirecek başka bir arısı olmayanlar için bu masraf fazla sayılmaz. Bu gibi kovanları mümkün olduğu kadar iyi sararak sıcak tutmak, şurup vermek Ve başka arıcılardan yavrulu çerçeveler alarak vermek, zayıf çıkan oğulları bu zayıf aileye katmak suretiyle de aile kuvvetlendirilebilir.
DÖRDÜNCÜ İŞ: Kovanda arılara yetecek kadar bal var mıdır? Yok mudur? Ona bakılır. Bir arı ailesi 4-6 aylık kış devresi boyunca 2-4 kilo bal tükettiği halde, yalnız nisan ayında 6-8 kilo kadar bal sarfeder. Bu bakımdan, muayenede kâfi miktarda bal olmadığı anlaşılırsa ballı çerçeveler ilâve etmeli bu yoksa arılara bal, bal şurubu veya şeker şerbeti vermelidir. Bir Langstrot çerçevesinde 3, bir dadan çerçevesinde ise 4,5 kilo bal vardır. Bir desimetre kare peteğin her iki yüzünde 400-500 gram bal vardır.
Arı ailelerinin nasıl besleneceği ve şeker şerbetinin nasıl hazırlanacağından bundan sonraki konuşmalarımızda bahsedilecektir.
BEŞİNCİ İŞ: Kovanda bir hastalık veya anormal bir durum olup olmadığına bakılır.
Muayene bittikten sonra bölme tahtası konulur. Boş kalan kısma ot yastık, talaş, kâğıt, paçavra vesaire konulur, örtü tahtaları kapatıldıktan sonra birkaç gazete serilir ve kapak kapatılır. Havalar ısındı diye uçma deliğini boydan boya açmamalı, arıların kuvvetlenmesi ile orantılı olarak azar azar zamanla genişletmelidir. İlkbaharda arıların kuvvetlenmesi için, kovanların sıcak tutulmasına kış aylarındakinden daha çok önem vermek gerektiğini hatırdan çıkarmamalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR