Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bilgi fişleri veya karneleri

Bilgi fişleri veya karneleri
06.06.2017 / 11:58
Arılarımız numaralanmış olmalıdır. Her kovanın bir fiş veya karnesi bulunmalıdır. Bu fiş veya karne, son muayenenin tarihini, arının kuvvet derecesini, yavru durumunu, yiyecek miktarını, arı ailesinin hırçın veya munis olduğu vb. karakterini, ananın yaş ve kalitesini belirtmelidir.
Bu bilgi bize çok zaman kazandırır.
Şayet bir baskülünüz varsa, arının her hafta ve mümkün olduğu takdirde aynı saatlerdeki ağırlığını da tesbit ederek bu fişlerine geçiriniz.
5) İlkbaharda kovan uçma deliğinin lüzumundan fazla açılması arı ailelerinin sönmesine sebep olur.
İlkbaharın en güzel günlerindeyiz. Ağaçlar, kırlar çiçeklerle bezendi. Kovanların uçma deliğinden yarış edercesine bol çiçekli yerlere koşan gayret perilerimiz ARILAR, çıkışlarından 15 ilâ 45 dakika sonra, kursaklarında bal özü veya su, arka ayaklarındaki sepet-çiklerinde de yumak yumak, renk, renk çiçek tozları ile, barınaklarına dönmektedirler.
Her biri, diğerinden daha önce yükünü kovana boşaltarak, tekrar kırlara koşmanın heyecanı ve uçma deliğinden kovana bir an önce girmenin çaba ve telaşı içindedir.
Arıların birbirini iter kakarcasına ve üst üste yığılarak uçma deliğinden içeri girmek istediğini gören pek çok arıcılar, giriş çıkışı kolaylaştırmak için, kovan uçma deliğini boydan boya açarlar. Birkaç dakika sonra, arıların sükûnet ve rahatlık içinde girip çıktığını gören arıcı, güya iyi bir iş yapmış olmanın huzuru içinde bırakır işine gider.
Arıcı bu müdahaleyi yaptığı zaman, hava çok güzel ve dışarıda ısı 18 - 20 derecenin üzerindedir. Gündüz sıcak olan hava, gece serinler ve ısı 5 - 6 dereceye kadar düşer. Ana arının bu mevsimde her gün petek gözlerine bıraktığı yüzlerce yumurtadan çıkmış olan binlerce (larve veya sürfe) dediğimiz kurtçuklar ile kapalı gözlerdeki yavrular üşür ve bunun doğal sonucu olarak da ölürler. Eğer serin geçen geceleri, mart ve nisan aylarının eksik olmayan soğuk ve sisli günleri kovalarsa bütün arılar sönüp gider.
İşte, arıcılığın en basit olan bu kaidesine riayet edilmemesi, yurdumuzda her yıl, kıştan çıkmış binlerce arı ailesinin sönmesine sebep olmakta ve bilhassa gece ile gündüz arasındaki ısı farkı oldukça yüksek olan yurdumuzda, yeni fennî arıcılığa başlamış olanların hüsrana uğramaları buna dayanmaktadır. Uçma deliklerinin lüzumundan fazla geniş bırakılması ile kovandaki bal sarfiyatı dahi çok artmakta, ilkbaharda esasen kovanda az miktarda kalan balın tükenmesiyle mayıs ayının serin ve sisli günlerinde bile arılar sönmektedir. Yaz aylarında dahi arıların uçma deliklerini prepoli ile daraltmaya çalışmaları, gecelerin serin ve rüzgârlı olmasındandır.
Kovan içindeki sıcaklık azaldığı zaman ana arı yumurtlamayı keser ve bunun sonucu olarak da arı ailesi gelişip kuvvetlenemez. Kovan içinin serinliği, arıların çok mühim bir kısmının, kuluçkalık görevini bırakıp dış işlerde çalışmaya gitmekten de alıkoyar.
İlkbaharda, arıların kovandan kurtçuk ve üzerleri donuk kirli beyaz renkte zayıf ve cılız arılar dışarı atması, üşüyerek ölen yavruların, işçi arılar tarafından petek gözlerinden çok müşkülâtla çıkarıp dışarıya çıkarılmış olmasından başka birşey değildir.
Yukarıda açıklanan sebeplerle, fennî kovanlarda uçma deliklerini, arı ailesinin kuvveti ile orantılı olarak genişletmelidir. Günde bir kaç dakika arıların sıkışık bir halde kovana girip çıkması arıcıya ve arılara birşey kaybettirmez.
Kovandaki her arılı çerçeve için, uçma deliğinde 1 - 2 cm.’lik yani bir parmaklık bir açıklık bırakmak yeterlidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR